23.08. – 1939 r. – ministrowie spraw zagranicznych ZSRR i III Rzeszy podpisali w Moskwie pakt „Ribbentrop-Mołotow” o nieagresji, wraz z tajnym protokołem podziału Europy na strefy wpływów, zwany IV rozbiorem Polski.
23.08.- 105. Rocznica powstania suwalskiego – polski zryw zbrojny, zorganizowany przez Polską Organizację Wojskową (POW) przeciwko litewskiej administracji na Sejneńszczyźnie, która wykorzystując wycofywanie się wojsk niemieckich po zakończeniu I WŚ, latem 1919 r., wkraczała na teren Suwalszczyzny, organizując tam swoją władzę państwową, z pogwałceniem ustanowionej 26 lipca 1919 r. przez Radę Najwyższą Ententy linii demarkacyjnej, tzw. linii Focha, wytyczającej granice pomiędzy wojskami polskimi i litewskimi. Na skutek niepowodzeń negocjacji o opuszczenie wojsk litewskich z części terytorium po polskiej stronie linii demarkacyjnej, dowództwo suwalskiego Okręgu POW podjęło decyzję o siłowym rozwiązaniu kwestii przynależności terytorialnej Sejn i okolic do Polski. Walki trwały 5 dni – rozpoczęły się 23 sierpnia, a zakończyły zwycięstwem 28 sierpnia 1919 r. Powstanie to wraz z dwoma powstaniami wielkopolskimi: z 1806 r. i z lat 1918–1919 oraz dwoma powstaniami śląskimi: z 1920 r. i z 1921 r. jest zaliczane do zwycięskich zrywów niepodległościowych w dziejach Polski.
Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.