Ryszard Filipski urodzony 1934 roku we Lwowie, niezwykły polski aktor oraz reżyser.
Większość z nas zapewne kojarzy tę barwną postać przede wszystkim z wybitnego filmu ,,Hubal”, gdzie Filipski wcielił się w główną rolę majora Henryka Dobrzańskiego.
Doskonała historia oraz gra aktorska rozbudziła ducha narodowego i przypomniała o pierwszym żołnierzu niezłomnym, który nie zdjął munduru i nie zszedł do podziemia po przegranej kampanii wrześniowej.
Jako ostatni w Polsce stawiał jawny opór co zapisało go na kartach historii. Jako że duży wpływ mają artyści na postawy patriotyczne. Filipski również poza filmem ukazywał się w mundurze nawiązując zapewne do roli majora. Niecałe 8 lat później, reżyser ,,Hubala” oraz przyjaciel aktora, Bohdan Poręba został jednym z założycieli stowarzyszenia Zjednoczenie Patriotyczne Grunwald do którego Filipski jednak nie przystąpił.
W 1980 ukazało się prawdopodobnie największe dzieło Filipskiego czyli ,,Zamach stanu”, gdzie oprócz wyreżyserowania filmu zagrał główną rolę marszałka J.P.
Niepodważalną rolę odegrał Ryszard Filipski w kształtowaniu wzorców narodowych które są wykorzystywane współcześnie i w ostatnich latach pozwalają na zebranie wielu ludzi o podobnym światopoglądzie narodowym.
Porównywano jego sposób gry do aktorstwa amerykańskiego. Sam mówił, że stara się budować rolę o jakiś jeden, zaskakujący szczegół lub gest charakterystyczny dla roli i dla psychiki bohatera. Obowiązuje zasad eliminacji niepotrzebnych gestów i zbytecznych słów. To stwarza postać naturalną według niego.
Znamy go z licznych produkcji filmowych i teatralnych oprócz ,,Hubala” roli Soroki w ,,Potopie”
i wielu innych:
https://www.filmweb.pl/person/Ryszard+Filipski-8890
https://www.sfp.org.pl/osoba,4169,1,22674,Ryszard-Filipski.html
Zmarł 22 października 2021 roku, lecz zgodnie z jego wolą informacje w mediach pojawiły się dopiero po pogrzebie – 29 października 2021. Został pochowany 26 października 2021 na cmentarzu parafialnym w Żukowie (powiat grodziski).
Działalność polityczna
Ryszarda Filipskiego, szczególnie starsze pokolenie zna z produkcji filmowych z lat 70tych i 80tych. Wpisywały się one w patriotyczny nurt który wychował rzesze Polaków na podstawie filmów odwołujących się do historii bliższej czy dalszej. Warto jeszcze raz wspomnieć jego film „Zamach Stanu”.
Przedstawił tam Marszałka jako dyktatora, nierozumiejącego przemian społecznych, a obóz sanacyjny jako cyników, popełniający przestępstwa dla osiągnięci korzyści. Jak widać rzetelny przekaz wydarzeń 1926 roku ciągle nie znajduje uznania wśród Polaków. Co smutne większość społeczeństwa neguje prawdziwy obraz Marszałka i środowiska z nim związanego.
Udzielał się aktywnie w życiu politycznym. W ówczesnych realiach, akceptowanych tylko w ramach partii socjalistycznej, promował polską tradycję narodową. Firmował „List 2000”, który krytykował środowiska skupione wokół KSS KOR czy ROPCiO, widząc zagrożenie dla tradycji narodowej. Szczególnie Jacka Kuronia, który Adamem Michnikiem określone jako „osoby podejrzane”. Dokument „Listu 2000” łączył korowców z dawnymi stalinistami, którzy „chcieli zagrać Polską, jej bytem niepodległym, jak znaczoną kartą w swej obcej naszym narodowym interesom grze” i wskazywał np. Jacka Kuronia i Adama Michnika określone jako „osoby podejrzane”.
Linię ideowo-polityczną tego środowiska, określaną najczęściej jako narodowy komunizm, aktor przedstawiał m.in. w wywiadach prasowych w tygodniku ZSMP „Płomienie”, czy tygodniku „Rzeczywistość”.
W 1980 Filipski nie został jednak jednym z założycieli Zjednoczenia Patriotycznego Grunwald, kierowanego przez Bohdana Porębę pomimo bliskich z nim związków, a później również nie wstąpił do tej organizacji.
Na zarzuty o antysemityzm odpowiadał:
„Z zasady nie jestem przeciwny jakiemukolwiek człowiekowi z powodu jego przynależności narodowej,bo uważam taki pogląd za głupi, nie pozwala mi na to także moja religia, albowiem katolicyzm w swej istocie zobowiązuje do otwarcia się na zewnątrz, na każdego człowieka. To jednak nie zwalnia mnie oddawania świadectwa prawdzie: jeśli ktoś będzie twierdził, że stalinowską bezpieką rządzili aborygeni , to temu zaprzeczę”
(Krzysztof Lubczyński, Pamiętnik znaleziony w garbie. Rozmowa z Ryszardem Filipskim, Trybuna, 23 maja 2003)
Jego działania znalazły wielu naśladowców co szczególnie uwidoczniło się w środowiskach narodowych czujących potrzebę odnowy tradycji Polskiej.
Większość materiałów zapożyczono ze źródeł na https://pl.wikipedia.org/wiki/Ryszard_Filipski
rd
Świetny artykuł, dzięki za info. Temat ciekawy i świetnie pozwalający rozwijać wyobraźnie.