Co nowego w prawie 2023 cz.2 – Fundacja Rodzinna

Fundacja rodzinna, jako supernowa gwiazda zabłysła w pogmatwanym kosmosie polskiego prawodawstwa i natychmiast skupiła na sobie zainteresowanie ogromnej liczby kancelarii prawnych, na wyścigi konkurujących ze sobą o rynek doradczy dla chętnych do ich zakładania już od końca kwietnia 2023 r. Internet natychmiast wypełnił się tekstami gloryfikującymi zalety nowego bytu prawnego. Zachwyt ten można w skrócie zamknąć zdaniem: „Mamy to – nareszcie doszlifowaliśmy do poziomu zachodniego, postępowego świata!”

Jak podano na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) (źródło: https://www.gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-fundacji-rodzinnej2): „Projekt (ustawy) stanowi odpowiedź na postulaty firm rodzinnych, które mierzą się, lub będą się mierzyć w niedalekiej przyszłości z koniecznością przekazania przedsiębiorstwa następcom prawnym. W Polsce blisko 830 tys. firm to firmy rodzinne. Z danych Instytutu Biznesu Rodzinnego wynika, że w przeciągu najbliższych 5 lat sukcesję planuje ok. 57%”. Tworzenie projektu ustawy na zapotrzebowanie IBR Prezes Rady Ministrów, M. Morawiecki, powierzył nowoutworzonemu ministerstwu w wyniku przysłowiowego łączenia „grochu z kapustą”, o zmiennych w czasie nazwach, Ministerstwo Rozwoju i Technologii z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, z których żadne z ministerstw nie posiadało nadanych im w nazwie przymiotów. Żeby to stwierdzić, wystarczy zajrzeć na Wikipedia.pl, cytat: „Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii – polskie ministerstwo obsługujące ministra właściwego do spraw działów administracji rządowej budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo, gospodarka, turystyka oraz praca, istniejące od 7 października 2020 do 12 sierpnia 2021.”

Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu jest Olga Ewa Semeniuk, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii oraz Artur Soboń sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. W dniu 22 marca 2021 r. projekt ustawy został skierowany do konsultacji publicznych, które miały trwać do 21 kwietnia tegoż roku. Nieznane są opinie szerszego publicznego kręgu na temat projektu ustawy, ponieważ społeczeństwo zajęte było, jak zwykle, trudami życia w orwellowskim świecie, gdzie rodzinę notorycznie się rozbija i niszczy. Po co jej jeszcze do tego dokładać fundację. Zainteresowanie projektem wykazały tylko 2 lub 3 zagraniczne firmy audytorskie i duże kancelarie prawne, jako podmioty żyjące usług podatkowych, finansowych i prawnych. Ostatecznie, ustawa o fundacjach rodzinnych została uchwalona przez Sejm 14 grudnia 2022 roku, ogłoszona dnia 26 stycznia 2023 r. (Dz.U. z 2023 r., poz. 326, 823), obowiązuje od końca kwietnia tego z roku.

Jako teoretycy spiskowi, podjęliśmy próbę zbadania czym faktycznie jest ów Instytut Biznesu Rodzinnego (IBR), na który powołuje się KPRM, jako autorytet w sprawach firm rodzinnych, któremu należało niezwłocznie odpowiedzieć na zapotrzebowanie. Otóż, okazało się, że to mikrofirma o butnej nazwie Instytut Biznesu Rodzinnego sp. z o.o., zarejestrowana w KRS w dniu 5 lutego 2020 r. W ciągu krótkiego czasu, do 26.06.2023 r. dokonała aż 8 zmian danych w KRS, bez zmiany nazwy „IBR”, choć występuje już na stronie internetowej jako IBR Polska: https://www.ibrpolska.pl/. Profesjonalizm i sprint w biznesowo-usługowej aktywności wręcz zapiera dech w piersiach. Sami o sobie piszą tak: „Instytut Biznesu Rodzinnego to miejsce, w którym firmy rodzinne stanowią centrum naszego wszechświata. Skorzystaj z naszej obszernej bazy wiedzy i dowiedz się więcej o firmach rodzinnych”. Dodajmy jeszcze jeden, smakoiwty cytat Instytutu: „Prawdziwi liderzy nie patrzą na to, co jest najlepsze dla ich firm. Patrzą na to, co jest najlepsze dla świata. Takich liderów spotykamy wśród uczestników konkursu Firma Rodzinna Roku”.

Instytut pędzi do przodu z zawrotną szybkością, nie napotykając w swym rozwoju żadnych przeszkód. Prowadzi webinaria przez certyfikowane ekspertki talentów biznesowych, ekspertki rozwoju kompetencji sukcesorskich, badawczynie indywidualnego profilu kompetencyjnego i znawczynie tajników budowania kompetencji zarządczych. Nowoczesność i postępowość w tym wszechświecie wręcz pęka w szwach.

Wszystko to działo się w pandemicznych czasach za zasłoną kurtyny, podczas gdy równolegle i faktycznie rząd warszawski z bezwzględnością zwalczał polskie, małe i średnie firmy nakładając na nie długookresowe lok-downy, nasyłając inspekcje sanitarne, by wymierzać drakońskie grzywny za naruszenia bezprawnych przepisów, za brak maseczek u klientów restauracji czy barów, a także poprzez zmasowane walki uliczne policji z przedsiębiorcami, z użyciem pałek, gazu łzawiącego oraz stosując areszt na legalnych wiecach protestacyjnych.

Ten brutalny rygor, jak też galopująca inflacja, szczególnie wysoka od tzw. wojny na Ukrainie, doprowadziła do masowych bankructw i likwidacji polskiej klasy średniej.

Korzystając z publicznych informacji na stronie Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej https://www.coig.com.pl/lista-likwidacji-firm_2016_2015_2014_2013_wykreslenie_z_KRS.php ustaliliśmy, że w okresie lat od 2020 do września 2023 r. likwidacji w wyniku bankructwa uległo łącznie 151.674 polskich firmy, w tym:

  1. 62.505 firm osób prowadzących działalność gospodarczą, w trybie upadłości konsumenckiej.
  2. 89.169 firm kapitałowych.

Rodzi się zatem pytanie, dla kogo tworzono prawo o fundacjach rodzinnych, skoro w tym samym czasie skutecznie wybito niemal w całości polską klasę średnią, która mogłaby korzystać z ewentualnych dobrodziejstw ustawy. Czy resztę niedobitków będzie stać na pomoc prawną i merytoryczną, by skorzystać z nowej ustawy, o której już wiadomo, że jest bardzo zawiła?

W serwisie informacyjno-usługowym dla przedsiębiorcy” https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/004436, portalu powstałym z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, opublikowano 19 maja 2023 r. i zaktualizowano 12 czerwca 2023 r. artykuł ID 004436 (udostępnienie publiczne i bezpłatne) na temat fundacji rodzinnej. Dla zainteresowanych omówieniem jasnej strony ww. ustawy przez jej twórców, przytoczymy niniejszym tylko wstęp i spis tematów, które w całości można odczytać na stronie biznes.gov.pl:

Fundacja rodzinna

Jeżeli twoi przyszli spadkobiercy nie mogą lub nie chcą zajmować się biznesem, zastanów się nad stworzeniem fundacji rodzinnej. To rozwiązanie, które pozwala kontynuować biznes bez konieczności osobistego zaangażowania twoich następców prawnych, a jednocześnie chroni majątek rodziny.

Warto wiedzieć również, jakim potencjalnie osobom/ firmom mogło zależeć na powstaniu nowej ustawy o fundacji rodzinnej oraz, że fundacja rodzinna jako byt prawny ma również swoje ciemne strony, o których nie mówią jej twórcy, a które omówimy w następnej części tematu „Co nowego w prawie. Zainteresowanych czytelników serdecznie zapraszamy na dalszy ciąg tego tematu.

Autor: abo

@obserwyjący