5 września 2014 roku w Mińsku odbyło się spotkanie trójstronnej grupy w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie. W skład grupy weszli przedstawiciele OBWE, Rosji i Ukrainy. Wynikiem tego spotkania było podpisanie protokołu:
- Natychmiastowe dwustronne zawieszenie broni
- Przyznanie OBWE roli obserwatora przestrzegania zawieszenia broni.
- Wprowadzenie decentralizacji władzy poprzez przyjęcie ustawy o szczególnym trybie funkcjonowania samorządu terytorialnego w części obwodu ługańskiego i donieckiego
- Utworzenie strefy bezpieczeństwa po obu stronach granicy rosyjsko – ukraińskiej
- Natychmiastowe uwolnienie wszystkich jeńców i zakładników przez obie strony.
- Przyjęcie ustawy zakazującej ścigania i karania osób związanych z rebelią w obwodach.
- Przeprowadzenie dialogu ogólnonarodowego.
- Poprawienie sytuacji humanitarnej w Donbasie.
- Przeprowadzenie przedterminowych wyborów do władz lokalnych w wybranych częściach obwodu donieckiego i ługańskiego w związku z ich „specjalnym statusem”
- Wycofanie nielegalnych oddziałów zbrojnych i sprzętu wojskowego, a także bojowników i najemników z terytorium Ukrainy.
- Opracowanie programów gospodarczej odbudowy Donbasu.
- Udzielenie gwarancji osobistego bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom rozmów.
12 lutego 2015 w wyniku negocjacji pomiędzy przywódcami Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy doszło do podpisania w Mińsku następnego protokołu z rozmów wzajemnych:
- Natychmiastowe i pełne wstrzymanie ognia w poszczególnych rejonach obwodu donieckiego i ługańskiego.
- Odsunięcie wojsk przez obie strony w celu utworzenia strefy bezpieczeństwa.
- Zapewnienie efektywnego monitoringu zawieszenia broni poczynając od pierwszego dnia przez OBWE.
- Rozpoczęcie pierwszego dnia po odsunięciu wojsk dialogu na temat przeprowadzenia miejscowych wyborów.
- Zapewnienie amnestii poprzez wprowadzenie prawa o zakazie prześladowania osób w związku z wydarzeniami w Donieckiej i Ługańskiej republice.
- Zapewnienie uwolnienia i wymiany wszystkich zakładników i osób przetrzymywanych.
- Zapewnienie dostępu, dostawy, przechowywania i rozdzielenia pomocy humanitarnej w oparciu o mechanizmy międzynarodowe.
- Określenie modelu odbudowy relacji społecznych i ekonomicznych, włącznie z wypłatami socjalnymi takimi jak emerytury i inne.
- Przywrócenie pełnej kontroli władz Ukrainy nad granicą państwową w całej strefie konfliktu, które powinno zacząć się dzień po wyborach lokalnych oraz zakończyć po całościowym uregulowaniu politycznym ramach grupy trójstronnej.
- Wyprowadzenie jednostek wojskowych innych państw, techniki wojskowej oraz najemników z terytorium Ukrainy pod nadzorem OBWE. Wszystkie nielegalne grupy bojowników powinny zostać pozbawione broni.
- Przeprowadzenie konstytucyjnej reformy na Ukrainie.
- Na podstawie ustawy Ukrainy „O tymczasowym trybie lokalnego samorządu w poszczególnych rejonach Donieckiej i Ługańskiej republiki” sprawy dotyczące miejscowych wyborów będą omawiane i uzgadniane z przedstawicielami poszczególnych rejonów w ramach trójstronnej grupy kontaktowej. Wybory zostaną przeprowadzone z dotrzymaniem standardów OBWE i przy monitoringu z jej strony.
- Intensyfikowanie działalności trójstronnej grupy kontaktowej, w tym utworzenie grup roboczych do spraw realizacji mińskich porozumień.
Jak postanowienia obydwu protokołów przez poszczególne strony zostały wypełnione wszyscy wiemy. W efekcie końcowym doprowadziło to do eskalacji konfliktu, czego wynikiem była specjalna operacja wojskowa Rosji, którą 24 lutego 2022 roku ogłosił Władimir Putin.
Agent Polski Radioslider.