• 17.09. – w 1939 r. ZSRR bez wypowiedzenia wojny dokonał zbrojnej napaści na Polskę, znanej jako cios w nożem w plecy, zgodnie z wcześniej podpisanym paktem „Ribbentrop-Mołotow”. Legalny rząd II RP, po otrzymaniu wiadomości o wkroczeniu Armii Czerwonej rankiem tego dnia, późnym wieczorem 17 września, przekroczył granicę Polski z Rumunią, gdzie został internowany. Polska znalazła się w stanie wojny z obydwoma sąsiadami: Niemcami i sowietami. Armia Czerwona bez żadnej bitwy wzięła do niewoli około 250 tysięcy żołnierzy i oficerów.
  • Ukraińcy wbijają drugi nóż w plecy ludności polskiej – w 80. wsiach Kresów Wschodnich – pow. Podhajce, Brzeżany i Buczacz w woj. tarnopolskim – zaczynają mordy narzędziami rolniczymi na polskiej ludności cywilnej, grabią ich majątek, zboże i inwentarz żywy. Kilku Ukraińców odmówiło wykonania morderstw, godząc się tylko na grabienie i palenie polskich gospodarstw. Mimo to, dwóch z nich poniosło śmierć i utratę majątku poprzez spalenie z rąk własnych pobratymców, a ostatni został zamordowany po wojnie. Źródło: świadectwo p. Stanisława Srokowskiego, kresowianina, polskiego pisarza, poety, publicysty, autora wielu książek nt. ludobójstwa ukraińskiego na Polakach. Pisarz, jako dziecko, powodowany strachem przed ukraińskimi mordami, o których codziennie donoszono zewsząd, chował się w psiej budzie obok psa. Ojciec pisarza dostarczył świadectwo o ludobójstwie na 7 polskich żołnierzach, którzy ocaleni z klęski kampanii wrześniowej powracali na Kresy, nie przeżyli jednak, gdyż wpadli w ręce ukraińskich ludobójców – te dwa epizody zostały uwiecznione w filmie Wojciecha Smarzowskiego,z 2016 r.
  • Światowy Dzień Sybiraka – od 2004 r., w rocznicę napaści radzieckiej na Polskę, Sybiracy z całego świata spotykają się pod pomnikiem Golgoty Wschodu na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku.