Zanim rozpoczął się rok szkolny 2024/2025 aktywne środowiska rodziców, nauczycieli, społeczników, kombatantów i innych zaangażowanych polskich obywateli reprezentujących ponad 70 organizacji społecznych: rodzicielskich, nauczycielskich, wolnościowych, lokalnych, patriotycznych i polonijnych utworzyło Koalicję na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły, w skrócie KROPS. Celem Koalicji jest troska o wychowanie przyszłych pokoleń Polaków. Na stronie internetowej https://www.ratujmyszkole.pl KROPS pisze o sobie, cytujemy: „Jako rodzice, nauczyciele, społecznicy, po prostu zaangażowani polscy obywatele nie możemy spokojnie patrzeć, jak krok po kroku niszczona jest polska edukacja. Dlatego postanowiliśmy połączyć siły, tworząc KROPS. Łączy nas troska o prawdziwie polską, opartą na klasycznych wartościach i tradycyjnych wzorcach, wychowującą w duchu umiłowania Ojczyzny szkołę. Podejmujemy wiele działań i wyrażamy swój sprzeciw wobec proponowanych zmian, publikując analizy krytyczne, opiniując projekty rozporządzeń, biorąc udział w prekonsultacjach i konsultacjach publicznych, w posiedzeniach sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz informując opinię publiczną o groźnych skutkach proponowanych przez MEN reform. Działamy wspólnie, gdyż chcemy, aby nasz głos był słyszalny, bo chcemy walczyć o szkołę, która wychowa mądrych, odpowiedzialnych za swoje rodziny i swoją Ojczyznę Polaków”.
KROPS to zrzeszenie organizacji społecznych, które w obliczu niebezpiecznych zmian wprowadzanych do polskiej szkoły postanowiły wspólnie działać, aby ocalić to, co jest w niej najbardziej wartościowe i ważne.
Zapoznaliśmy się z deklaracją ideową zamieszczoną na ww. stronie, w zakładce deklaracja-ideowa, która zawiera w 17 punktach wzięte w bronę bastiony polskości w szkole. Polecamy naszym Czytelnikom zapoznać się z celami KROPS i zarazem apelujemy do jednoczenia się świadomych środowisk wokół szczytnych wartości w obronie polskości w szkole.
W zakładce „lista-organizacji” ww. strony KROPS podaje pełną listę 70 organizacji – członków Koalicji na dzień 7.07.2024 r.
Pierwsza konferencja prasowa KROPS na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły odbyła się w dniu 9 maja 2024 pod Kancelarią Prezydenta RP. Zakończyła się złożeniem pisma do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym oceniła krytycznie zmiany w programie edukacji wprowadzane przez MEN i wezwała głowę państwa do działań mających na celu ocalenie w polskiej szkole tego, co jest najbardziej wartościowe i ważne. Przedstawiciele KROPS także zaapelowali do Prezydenta o poważną debatę dotyczącą edukacji.
iW zakładce „Aktualności” znajdujemy informacje na temat ogólnopolskich pikiet pod kuratoriami, udziału w programie TV Trwam, debat eksperckich w Warszawie oraz najnowsze konferencje w dniu 2 września 2024 r. pod kuratorium w Bydgoszczy oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej w Warszawie.
Uwadze wszystkich świadomych rodziców i środowisk zawodowo związanych z oświatą polecamy także Ruch Ochrony Szkoły (ROS) – https://ruchochronyszkoly.pl/ o podobnym profilu działalności, dający jednak więcej praktycznych wskazówek i wsparcia dla rodziców dzieci uczęszczających do szkoły, by przede wszystkim zaktywizowali się indywidualnie w codziennej trosce o bezpieczeństwo własnych dzieci poprzez działania:
- Rodzic współodpowiedzialny za edukację swoich dzieci – obecność w Trójce klasowej i Radzie rodziców w szkole – promocję aktywności rodziców, kolportaż materiałów informacyjnych w mediach społecznościowych, na stronach organizacji, w szkołach; współudział w formułowaniu programów wychowawczo-profilaktycznych w szkołach, monitoring działań dyrekcji, samorządów oraz NGO’s o szczególnie toksycznym wpływie na dzieci.
- Stop demoralizacji i seksualizacji (pod dyktando WHO) – akcja profilaktyczno-informacyjna w szkołach, kolportaż materiałów, oświadczenia rodzicielskie, stały monitoring NGO obecnych w szkołach przez rodziców, promocja Wychowania do Życia w Rodzinie [WDŻ] – wzorem akcji z poprzednich lat z akcentem na szkolenie kadr WDŻ.
- Zatrzymanie edukacji włączającej – akcja informacyjna o edukacji włączającej zarówno wśród rodziców, jak i wśród nauczycieli, jej charakterze i ukrytych celach oraz skutkach dla kształcenia ogólnodostępnego, lobbing na rzecz roztropnej integracji oraz utrzymania szkół specjalnych; współpraca ze środowiskiem rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. psychologami i pedagogami oraz kadrami szkół specjalnych,
- Lekcje prowadzone w szkole, a nie zdalnie przed ekranem – wszelkie akcje na tę okoliczność wzorem dwóch ostatnich lat, ścisła współpraca ze środowiskiem psychologów, pedagogów i lekarzy.
- Prawo oświatowe – monitoring rozporządzeń MEiN oraz zapisów nowej ustawy Prawo Oświatowe . Strona www.gov.pl podaje informację: w dniu 12 maja 2023 r. w Dz. U. z 2023 r. poz. 900 obwieszczeniem Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 marca 2023 r. został ogłoszony tekst jednolity ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.
ROS oferuje udział w konferencjach, warsztatach oraz dostęp do materiałów edukacyjnych.
Polecamy uwadze naszych Czytelników także Towarzystwo Wiedzy Społecznej, które jest kopalnią wiedzy i analiz (https://wtowarzystwie.pl). W zakładce „edukacja-wychowanie” Towarzystwo oferuje do pobrania za darmo bezcenny „Poradnik świadomych rodziców” autorstwa Bartosza Kopczyńskiego, charyzmatycznego erudyty, prawnika, który czynnie reprezentuje także ww. Koalicję na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły.
Warta jest także polecenia książka pt. „Dzieci ekranu” Nicholasa Kardarasa (dostępna w księgarniach internetowych), której autor ostrzega, jak uzależnienie od ekranu przejmuje kontrolę nad naszymi dziećmi – i jak wyrwać je z transu.
Rodzicu, nie czekaj aż obcy Twoim wartościom system zawładnie umysłem i ciałem Twojego dziecka. Rusz się teraz!!!
Informacje zabrał autor: Abo