You are currently viewing Jak wezwać pomoc przez radio, gdy zawiedzie wszystko.

Jak wezwać pomoc przez radio, gdy zawiedzie wszystko.

              W obliczu powodzi, która dotknęła ostatnimi czasy nasz kraj, wraca problem wzywania pomocy gdy zawiedzie łączność profesjonalna. Gdy  infrastruktura zostaje zniszczona przez siły przyrody ludzie w wielu przypadkach tracą możliwość skorzystania z telefonu celem wezwania pomocy.

W tym samym czasie same służby w postaci Straży Pożarnej, Policji, Pogotowia i innych mają zbliżone problemy, pomimo znacznie lepszego przygotowania na sytuacje kryzysowe. Przykładem może być powódź z 1997 roku, gdy to łączność służb państwowych wysiadła, a dzięki radioamatorom udało się w znaczący sposób zapewnić łączność do czasu odbudowy struktur przez służby. Polski Związek Krótkofalowców we współpracy ze Związkiem Harcerstwa Polskiego, Planem Awaryjnym, 446 MHz.pl, Dolnośląską Amatorską Siecią Ratunkową, Lubelską Krótkofalarską Siecią Ratunkową, Mazowiecką Amatorską Siecią Ratunkową, Małopolską Krótkofalarską Siecią Ratunkową, Rzeszowską Krótkofalarską Siecią Ratunkową, Zachodniopomorską Amatorską Łącznością Kryzysową, przygotował krótką instrukcję „Jak wezwać pomoc przez radio”. Jest to materiał dedykowany dla osób nie będących krótkofalowcami, jednak posiadających CB Radio lub walkie-talkie PRM. W przyjazny sposób wyjaśniamy jak radzić sobie, gdy nie jest możliwe połączenie z numerem alarmowym 112.

             Jak wiemy w dzisiejszych czasach w rękach ludzi jest wiele sprzętu nadawczo-odbiorczego, który niekoniecznie jest używany w zgodzie z prawem. Należy ostrzec przed nieprawnym użytkowaniem szczególnie tych, którzy używają radiotelefonów niekoniecznie do odbioru. Prawo telekomunikacyjne przewiduje następujące sankcje :
Art. 208. Odpowiedzialność za używanie urządzenia radiowego bez wymaganego pozwolenia. 1. Kto bez wymaganego pozwolenia używa urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego, podlega karze grzywny w wysokości do 1.000 złotych.
2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa w sposób uporczywy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
3. Sąd może orzec przepadek urządzeń przeznaczonych lub służących do popełnienia czynu określonego w ust. 1 i 2, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy.
4. Sąd orzeka przepadek urządzeń przeznaczonych lub służących do popełnienia czynu określonego w ust. 1 i 2, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy, jeżeli ich używanie zagraża życiu lub zdrowiu człowieka. Przepis art. 195 nieznaczna wartość przedmiotów podlegających przepadkowi Kodeksu karnego wykonawczego stosuje się niezależnie od wartości przedmiotów, których przepadek orzeczono.
5. Orzekanie w sprawach o czyny, o których mowa w ust. 1, następuje w trybie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

         Idą ciężkie czasy, przyroda potrafi nas zaskoczyć. Również sytuacja przy granicach Polski robi się nieciekawa. Warto w tych czasach zaopatrzyć się w legalne radiotelefony PMR czy CB, ażeby w sytuacji krytycznej móc wezwać jakąkolwiek pomoc, czy mieć kontakt z rodziną.

                                                                                                    Agent Polski Radioslider