Czołem Polacy, żyjemy w niespokojnych czasach, mocarstwa światowe ścierają się na naszych oczach, tocząc ze sobą za pomocą proxy wojen spór o hegemonię. Ogniska zapalne znajdują się w wielu miejscach świata, ale konflikty zbrojne z wielką liczbą ofiar obecnie mamy na Bliskim Wschodzie oraz w krajach bezpośrednio graniczących z Polską. Obserwując te wydarzenia nasuwa się wniosek, że „ktoś” koniecznie chce podpalić świat. W tej sytuacji musimy mieć wiedzę jak postępować wobec konkretnych zagrożeń. Aby skutecznie chronić się przed niebezpieczeństwem, musimy się zjednoczyć i wspólnie wziąć odpowiedzialność za nasz kraj. Jest to pierwsze i najważniejsze! Świadomość, że jeśli dojdzie do napaści na Polskę, wszyscy musimy wziąć udział w Jej obronie. Jest to tym bardziej ważne, że jesteśmy krajem rozbrojonym, katastrofalnie zarządzanym, bez działającej obrony cywilnej, bez krajowych zapasów, bez schronów, trzeba to sobie jasno powiedzieć: jesteśmy pozostawiani sami sobie, my tak zwanie „zwykli Polacy”. Siły oporu buduje się na co dzień razem ze swoimi bliskimi, współpracownikami, przyjaciółmi i sąsiadami. Jest ktoś kto skutecznie atomizuje społeczeństwo, zwłaszcza od 2020r, jako jednostki nic nie znaczymy, dlatego nawołujemy od lat, łączmy siły, rozmawiajmy z sąsiadami, twórzmy grupy wsparcia, bądźmy Narodem mądrych przed szkodą.
Wojna – gdy ktoś postanawia siłą odebrać nam prawo do samostanowienia, zagraża naszej wolności i niezależności. Oprócz napaści zbrojnej istnieją również inne sposoby zakłócenia funkcjonowania państwa i wyrządzenia mu szkody, np. cyberataki, kampanie dezinformacyjne, terroryzm i sabotaż. Takie zdarzenia mogą mieć miejsce w każdej chwili i z wieloma mamy już do czynienia na co dzień. Nie mamy gwarancji wolności. Musimy chcieć i mieć odwagę ją bronić, nawet jeśli wymaga to od nas poświęcenia. Inne poważne zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa to: ekstremalne warunki pogodowe, histeria wywołana chorobami zakaźnymi, zakłócenia w funkcjonowaniu ważnych usług informatycznych, przestępczość zorganizowana – niestety zaczynamy borykać się z tym zagrożeniem, sprowadzonym do nas przez mafie ukraińskie, gruzińskie, inne.
Będziemy w kilku artykułach, posiłkując się różnymi materiałami podawać najważniejsze informacje z zakresu obrony cywilnej. Pamiętajcie – podstawa to działać w grupach, łączyć się i razem szkolić i przygotowywać na różne ewentualne zdarzenia, których oczywiście nie chcemy, jednak: „Miej nadzieję na najlepsze, ale przygotuj się na najgorsze” – Matthew Stover, „Bohaterowie umierają”.
Dziś zajmiemy się tym, z czego dumny jest „nasz” minister obrony – plecak ucieczkowy. Kiedy niezbędna będzie ewakuacja ze względu na zagrożenie atakiem zbrojnym, katastrofą naturalną lub uwolnieniem niebezpiecznej substancji do środowiska będzie trzeba szybko opuścić miejsce zamieszkania. Informacja o konieczności ewakuacji powinna być podana przez różnego rodzaju środki komunikacji, np. radio, (warto zaopatrzyć się w przenośny odbiornik, najlepiej z wieloma możliwościami ładowania) i jeszcze jedno; powinna być taka informacja podana, co nie oznacza, że przy powszechnym bałaganie we władzach – będzie podana, więc, kiedy zacznie się gorąco, dobrze mieć radio do nasłuchu, aby wiedzieć co się dzieje dookoła. W normalnych krajach, wszystko jest ustalone na wypadek sytuacji kryzysowych, ale my musimy polegać tylko na sobie i na przyjaciołach z otoczenia.
Co warto zabrać ze sobą, jeśli zajdzie nagła potrzeba opuszczenia miejsca zamieszkania na krótszy lub dłuższy czas. Oto kilka propozycji:
– żywność i woda na kilka dni,
– dokumenty tożsamości, karty bankowe i gotówka,
– leki i niezbędne urządzenia medyczne, np. aparat słuchowy,
– radio na baterie, ogniwa słoneczne lub korbkę,
– ciepła odzież, odzież przeciwdeszczowa i na zmianę,
– artykuły higieniczne,
– telefon komórkowy i ładowarka,
– mapa, kompas,
– ważne informacje w wersji papierowej, np. numery telefonów czy polisy ubezpieczeniowe,
– latarka,
– krzesiwo, zapałki, zapalniczka,
– śpiwór, namiot albo lżejszy hamak i tarp.
To co najważniejsze, pogodę ducha, wiarę w swoje możliwości i pomoc grupy. Zacieśniajmy swoje relacje, budujmy wspólnoty oparte na zaufaniu, lojalności – a przetrwamy wszelkie burze.
Aniela