Chwila wytchnienia w piątkowy wieczór, po ciężkim tygodniu

Na wyciszenie się kilka truizmów

Truizmy ukośnie

Durnie – gdyby dureń zrozumiał, że jest durniem, automatycznie przestałby być durniem. Z tego wniosek, że durnie rekrutują się jedynie spośród ludzi pewnych, że nie są durniami.

Solidarność – połowa ludzi jest niemuzykalna, mimo to muzyka uważana jest za sztukę ogólnoludzką. Ludzkość występuje tu jako pojecie zbiorowe, sklejone solidarnością. Ale czy takie sklejanie jest słuszne, czy to nie wynik nałogu upraszczania?

Śmierć –myślenie o śmierci jest gwarancją życia. Gdy śmierć przychodzi, przestajemy o niej myśleć: stajemy się nią.

O wolności – można być samotnym wśród ludzi a wolnym w więzieniu, zarówno bowiem samotność jak i wolność są stanami ducha – nie ciała.

Pożyteczność i piękno – jedni twierdzą, że piękno wynika z pożyteczności, inni, że jest od niej niezależne. Przykład podawany przez tych drugich: rzecz piękna a nieużyteczna – gra w bridża; rzecz użyteczna, ale nie piękna – klozet.

Światopogląd – powłoka balonu zszyta z kawałków jest silniejsza niż zrobiona z jednej sztuki – podobnie ma się rzecz ze światopoglądem.

Mur i głowa – walenie głową w mur to czynność o dużym znaczeniu poznawczym; uzmysławia ona walącemu siłę muru w sposób niezwykle dobitny i plastyczny – inaczej znałby ją tylko ze słyszenia.

Informacja – większość komplikacji ludzkiego życia opiera się na tym, że nie wiemy, co drugi człowiek myśli. Ogólnie niepoinformowanie – oto najważniejsza cecha życia wzajemnego: związkiem wszystkiego jest niewiedza.

Kłamstwo – kłamstwo świadome lepsze jest od nieświadomego; to pierwsze jest przestępstwem, to drugie jest rodzajem choroby psychicznej. Prędzej zły człowiek się poprawi, niż wariat się wyleczy.

Myśli rozmaitego kalibru

Konieczność przekory – przekora rodzi konflikt, konflikt mobilizuje i wyzwala dynamizm, dynamizm jest warunkiem i dźwignią postępu. Tak więc przekora jest psychologicznym impulsem postępu, atmosfera kłótni jest atmosferą rozwoju, podczas gdy bierna zgodliwość jest atmosferą zastoju i marazmu. Jednostki posuwające świat naprzód zaczynały często od kłótni z otoczeniem.

Źródło: Myśli wybrano z tomiku „Rzeczy najmniejsze” Stefana Kisielewskiego – Kisiela; wydawnictwo Michalineum Warszawa Struga Kraków 1988 r.