You are currently viewing Bocian biały, nieoficjalny symbol Polski, coraz mniej pamiętany.

Bocian biały, nieoficjalny symbol Polski, coraz mniej pamiętany.

Niezależnie od regionu w każdym zakątku Polski, nadal bociany są bliskie sercom Polaków. Okazuje się że obecnie aż 1/4 populacji bociana białego, gniazduje w Polsce.
Bocian, bociek, Wojtek, tak niegdyś i do dziś, mówimy o tym pięknym ptaku, będącym symbolem rodziny, wierności, dobrobytu i dostatku. Do dziś przetrwały, często jako przysłowia, czy bajki dla dzieci, echa dawnych wierzeń Słowian.
Bocian gości nie tylko w folklorze, ale i w sztuce Polskiej, jest też nieodłącznym elementem polskich pejzaży. Jako symbol powracającej wiosny, bocian stał się również symbolem nowej nadziei. Pojawienie się bociana w obejściu, było dobrą wróżbą na nadchodzący rok, zagnieżdżenie się bocianów w obejściu, to opieka boża, dobrobyt i dobrostan dla gospodarzy. W niektórych regionach wierzono że gniazdo bocianie chroni przed piorunami, pożarem, klątwami, urokami i złymi duchami.
Zabicie bociana, było uważane niegdyś za zbrodnię i wierzono, że złoczyńcę, czeka kara, często najwyższa, kara śmierci. W dawnych wierzeniach, pojawia się też wątek, mówiący o tym że, bociany w zemście za zabicie jednego z nich, lub zniszczenie gniazda, mogą przynieść płonące żagwie i podpalić domostwo zbrodniarza.
W wierzeniach słowiańskich bocian uważany był, za wcielenie osoby zmarłej.
Znamy też legendę, o człowieku który, dostał od Pana Boga worek, który miał utopić w morzu. Nie wolno mu było tylko zaglądać do środka. Człowiek jednak nie wytrzymał ciekawości i worek otworzył. W środku było wszelkie plugastwo, który dobry Bóg zebrał ze świata, żaby, węże, szczury i wszelkie gady. Uciekły człowiekowi i na powrót rozpełzły się po świecie. Bóg za karę, zamienił człowieka w bociana, i tak do dziś, chodzi smutny za pługiem i zbiera to plugastwo które mu uciekło z worka w postaci bociana. I my czasem jak ten człowiek, pozwalamy plugastwu się rozleźć, a potem przychodzi czas, na zebranie go, aby trafiło na dno piekła.
Dawniej, kiedy bociany omijały jakieś obejście, uważano dom za przeklęty.
Uważano też, że bociany zakładają gniazda tylko tam, gdzie mieszkańcy są dobrymi, uczciwymi ludźmi. Do teraz, gospodarze dokładają starań, aby na terenie ich gospodarstwa zechciał założyć gniazdo bocian, istnieje nawet profesja, tylko w Polsce, „zaklinacza” bocianów, który potrafi „zwabić” bociany, i zaprosić do zagnieżdżenia.
Bocian, który przynosi dzieci to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli którego, nie trzeba nikomu tłumaczyć.
Ilość bajek, legend i bajań, zwyczajów i przekonań związanych z bocianami jest ogromna i przebogata w każdym regionie, ale i w każdym narodzie słowiańskim.
Jako ptak jest naszym sprzymierzeńcem w ochronie naszych zbiorów, skutecznie zwalczając między innymi drobne gryzonie takie jak szczury i myszy.
Podziękujmy czasem sympatycznemu drapieżnikowi, widząc go kroczącego po łące, lub karmiącego dzieci w gnieździe, za powroty do Polski, z dalekich podróży, za nadzieję i przykład wierności. Za szczęście które przynosi.
Zdrawiam Wiedźma ♥️