W poprzednich odcinkach pt. „Czekolada i kakao się rozlało!!!”, opublikowanych kolejno 26 lipca i 4 sierpnia br., przedstawiliśmy podstawowe definicje i objaśnienia dotyczące problemu migracji spoza Europy oraz polskie prawo odnoszące się do ochrony granic i bezpieczeństwa państwa Polskiego, brak transparentności podejmowanych decyzji i stanowienia prawa przez organy Unii Europejskiej oraz problem kwitnącego biznesu przemytu migrantów, które to zagadnienia są głównymi przyczynami boomu imigracyjnego i destabilizacji społeczno-gospodarczej państw europejskich.
Tematami dzisiejszego odcinka są firmy i organizacje powołane do ochrony granic UE, ścigania i zapobiegania przestępstwom przemytniczym.
Lista firm, agencji i organizacji powołanych do ochrony granic UE, ścigania i zapobiegania przestępstwom przemytniczym jest bardzo długa. Są to:
- Frontex – Europejska agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej – rok założenia 2004, z siedzibą w Warszawie, w zarządzie zasiadają przedstawiciele państw członkowskich UE (po 1 osobie z każdego kraju, z wyjątkiem nie należącej do strefy Schengen Irlandii) oraz Islandii, Liechtensteinu, Norwegii oraz Szwajcarii (kraje te przystąpiły do układu z Schengen nie będąc członkami UE). Frontex podlega rozporządzeniu (UE) 2019/1896 z dnia 13.11.2019 r. w sprawie Europejskich Granic i Wybrzeża Strażnica, Dz.U. L 295, 14.11.2019, s. 1. Liczba pracowników – ponad 2900 (sierpień 2024 r.); budżet – 845,4 mln euro (2023 r.).
- EUROPOL – Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania; rok powstania – 1999; liczba pracowników – 900+; siedziba – Haga (Holandia).
- ECZPM – Europejskie Centrum Zwalczania Przemytu Migrantów – organ podległy Europolowi
- EUROJUST – ustanowiony w 2002 r. organ Unii Europejskiej w celu ożywienia i usprawnienia współpracy między organami sądowymi państw członkowskich Unii Europejskiej w zakresie dochodzeń i ścigania przestępstw w przypadku poważnej przestępczości międzynarodowej i zorganizowanej.
- OLAF (wcześniej UCLAF) – powstał w 1988 roku jako Europejski Urząd do Zwalczania Nadużyć Finansowych i Transgranicznych.
- EMSA (European Maritime Safety Agency) – ustanowiona w 2002 roku, Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego – służby EMSA zostały powołane m.in. w celu pomocy w operacjach nadzoru morskiego, wsparcia i współpracy europejskiej w zakresie funkcji Straży Przybrzeżnej.
- Eu-LISA – utworzona w 211 roku Agencja Unii Europejskiej ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości (eu-LISA), które odgrywają kluczową rolę we wdrażaniu polityki Unii w zakresie ochrony danych dotyczących azylu, zarządzania granicami i migracji w UE.
- CEPOL (European Union Agency for Law Enforcement Training) – ustanowiona w 2000 roku jako Europejska Agencja ds. Szkoleń Egzekwowania Prawa; zajmuje się szkoleniem funkcjonariuszy organów ścigania, współpracy i wymiany wiedzy między organami ścigania państw członkowskich UE, w szczególności w sprawach polityki UE w zakresie poważnej i zorganizowanej przestępczości.
- EEAS (European External Action Service) – powołana Traktatem Lizbońskim w 2009 roku Europejska Służba Działań Zewnętrznych odpowiada za stosunki dyplomatyczne UE z państwami spoza UE oraz prowadzi politykę zagraniczną i bezpieczeństwa UE; na jej czele stoi wysoki przedstawiciel; agencja zatrudnia ponad 1000 urzędników i 3800 innych pracowników.
Założenia teoretyczne (sic!) dotyczące celów i zadań dla których powołano ww. firmy i organizacje podajemy za źródłowymi informacjami Unii Europejskiej. Mimo pozornej różnicy podstawowych zadań wszystkie wyżej wymienione firmy, po głębszej lekturze, są zobowiązane efektywnie współpracować zarówno ze sobą, jak też z państwami członkowskimi w celu ochrony całości zewnętrznych granic UE, ścigania i zapobiegania przemytniczym przestępstwom. Prześledźmy zatem na przykładach dwóch najważniejszych agencji, jak to działa w praktyce.
FRONTEX– Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej – została powołana do wspierania krajów UE i krajów strefy Schengen w zarządzaniu granicami zewnętrznymi UE i w walce z przestępczością transgraniczną. Ma stanowić centrum doskonalenia działań w zakresie kontroli granicznych na granicach zewnętrznych UE, wymieniać informacje wywiadowcze i dzielić się wiedzą ekspercką ze wszystkimi krajami UE, a także z sąsiadującymi krajami spoza UE dotkniętymi migracją i przestępczością transgraniczną.
Na podanej wyżej stronie czytamy również takie oto dumne informacje: „Dysponując stałą służbą – pierwszą unijną, mundurową służbą ścigania, Frontex przekształcił się w organ operacyjny UE. Setki funkcjonariuszy uczestniczy w operacjach prowadzonych na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej oraz poza nią. Frontex zapewnia ochronę granic zewnętrznych i gwarantuje ich bezpieczne i dobre funkcjonowanie. Jest to największa i najszybciej rozwijająca się agencja UE”.
Strona zawiera wiele innych przechwałek na temat Frontex’u, których nie będziemy tu kopiować, ponieważ fasadowość tej organizacji, jak też jej warszawska siedziba w kompleksie budynków Warsaw Spire, przy placu Europejskim, jest aż nazbyt rzucająca się w oczy. Co więcej, Frontex od 2022 r. buduje sobie nową siedzibę na Mokotowie, o pow. 70 tys. mkw. za netto 114 mln €, która ma być gotowa w 2026 roku.
Siedziba Frontexu
Jak działa obustronna współpraca ze służbami polskimi? Od powstania i rosnącego naporu nielegalnej migracji poprzez wschodnią granicę polsko-białoruską, mimo drastycznych scen z morderstwem polskiego żołnierza włącznie, nie docierają do nas informacje, by Frontex współpracował z polskimi władzami w rozwiązaniu tego problemu. Obydwa rządy, tj. poprzedni PIS, jak też obecny KO również wstrzemięźliwie podchodzą do angażowania Agencji Frontex w działania na wschodniej granicy, co oświadczali prasie i PAP obaj w-ce ministrowie MSWiA, Bartosz Grodecki (PIS) i Czesław Mroczek (KO). To zdumiewające, że żadna z pozoru wrogich sobie koalicji rządowych nie sięgnęła po pomoc takich wyspecjalizowanych służb, skoro mają je blisko pod ręką. Może by się do czegoś przydały? Tymczasem, dotąd MSWiA nie skorzystało z możliwości współpracy z Agencją choćby w zakresie organizacji powrotów nielegalnych migrantów do krajów ich pochodzenia. Frontex również wydaje nie być zainteresowany tematem, choć ma takie kompetencje zawarte w procedurach.Statystyki Frontex’u wskazują, że nielegalna imigracja na wschodniej granicy lądowej wzrosła w pierwszych siedmiu miesiącach 2024 roku o 195% do około 9.546 osób głównie z Ukrainy, Syrii i Somalii (takie narodowości podaje Frontex, tabela poniżej).
Proszę zwrócić uwagę, że Frontex, w kategorii nielegalnej migracji podaje również Ukraińców, którzy – co wydaje się oczywiste – nie przekraczają granicy przez Białoruś, bo mają otwartą granicę polsko-ukraińską. Czy przeprowadza się na niej jakąkolwiek kontrolę? Ciekawe i zarazem niebezpieczne zjawisko, o którym nas nie informuje się w ogóle. Najwyraźniej sprawa ma jakieś drugie dno, skrzętnie przed nami skrywane. Wiemy na pewno, że jako społeczeństwo jesteśmy notorycznie okłamywani przez kolejne rządy i media.
EUROPOL – Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania; powołana do pomocy krajowym organom ścigania w zwalczaniu poważnej przestępczości międzynarodowej i terroryzmu poprzez wsparcie w zakresie operacji egzekwowania prawa w terenie, platformę wymiany informacji na temat działalności przestępczej, ośrodek wiedzy specjalistycznej z zakresu ścigania.
Główna siedziba Europolu w Hadze
Z lektury dokumentu pokontrolnego Europejskiego Trybunału Obrachunkowego za okres 2019 – 2021 pt. „Sprawozdanie specjalne – wsparcie Europolu na rzecz walki z przemytem migrantów” wynikają liczne niedociągnięcia, na podstawie których wyłoniono zalecenia dotyczące wykorzystywania wszystkich istotnych zewnętrznych źródeł informacji, usprawnienia procesu wymiany danych z partnerami, poprawy monitorowania wykonania zadań i sprawozdawczości Europejskiego Centrum Zwalczania Przemytu Migrantów.
Komisja EU zaproponowała eliminację wielu podobnych niedomagań poprzez zmianę przepisów mających na celu „poprawę ogólnego zarządzania migracją i systemu azylowego UE w drodze dalszej harmonizacji, podwyższenia stopnia jednolitości i skuteczności”. Komisja przedstawiła także propozycję usprawnienia Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania, współpracy międzyagencyjnej i współpracy z kluczowymi partnerami. W tym celu zorganizowała międzynarodową konferencję w dniu 28 listopada 2023 r. i ogłosiła wezwanie do działania na rzecz globalnego sojuszu na rzecz przeciwdziałania przemytowi migrantów.
No i co? Eureka!!! 21 grudnia 2023 roku opublikowano artykuł prasowy na stronie ec.europa.eu:
„Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła postępy poczynione przez Parlament Europejski i Radę w sprawie nowego paktu o migracji i azylu. To kluczowy krok w kierunku zapewnienia, by Europa dysponowała odpowiednimi narzędziami do zarządzania migracją – powiedziała Ursula von der Leyen”.
Parlament Europejski i Rada bez ociągania się przyjęła dictum zwane „porozumieniem”, które zawiera pięć filarów nowego paktu o migracji i azylu.
- rozporządzenie w sprawie kontroli przesiewowej: ustanawiające jednolite przepisy dotyczące identyfikacji obywateli państw trzecich po ich przybyciu, a tym samym zwiększające bezpieczeństwo w strefie Schengen.
- rozporządzenie Eurodac: dotyczące utworzenia wspólnej bazy danych obejmującej dokładniejsze i kompletniejsze dane, aby wykrywać przypadki niedozwolonego przemieszczania się.
- rozporządzenie w sprawie procedur azylowych: zwiększające szybkość i skuteczność procedur azylowych, procedur powrotu i procedur granicznych.
- rozporządzenie w sprawie zarządzania azylem i migracją: ustanawiające nowy mechanizm solidarności między państwami członkowskimi w celu zrównoważenia obecnego systemu, w ramach którego kilka państw odpowiada za zdecydowaną większość wniosków o udzielenie azylu. Rozporządzenie to obejmuje również jasne przepisy dotyczące odpowiedzialności za wnioski o udzielenie azylu.
- rozporządzenie w sprawie reagowania na sytuacje kryzysowe i spowodowane działaniem siły wyższej: gwarantujące gotowości UE do radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi w przyszłości, w tym z instrumentalizacją migrantów.
Na zakończenie tego odcinka serialu o nielegalnych migrantach i azylu w EU należy dodać, że zaraz po odtrąbieniu tego „fundamentalnego i doniosłego aktu”, jakim jest pakt migracyjny i azylowy, niemiecka policja rozpoczęła „incydentalno-masowe” przerzuty niezidentyfikowanych czekoladowo-podobnych i innych migrantów przez polsko-niemiecką granicę, najpewniej z obowiązku realizacji mechanizmu solidarności międzypaństwowej. To się nazywa „europejska praworządność Kalego”!!!
Zapraszamy do dalszej, choć niemiłej lektury. Przedstawimy ciekawe smaczki nt. omnipotencji UE. Świadomość powinna nas wzmacniać i krzepić.
Autor: Abo
Źródła: