You are currently viewing NGT GROŹNIEJSZY OD GMO.

NGT GROŹNIEJSZY OD GMO.

„Budzę się każdego dnia z obawą, że być może umyka mi coś głębokiego na temat konsekwencji technologii, które rozwijamy…” Dr Kevin Esvelt, Junior Professor, Harvard College, USA

MANIPULACJA NAZWĄ GMO/NGT PRZEZ KE

W USA termin GMO oznacza wszystkie organizmy modyfikowane dowolnymi metodami (także występującymi w przyrodzie i od tysięcy lat stosowanymi w rolnictwie).  Np. Departament Rolnictwa USA definiuje modyfikację genetyczną jako „wytwarzanie w określonych celach dziedzicznych ulepszeń u roślin i zwierząt za pomocą inżynierii genetycznej albo innych, bardziej tradycyjnych metod.” Pojęciu GMO w znaczeniu używanym w Europie, a więc i w Polsce odpowiada zaś w USA termin genetically engineered organism (GE), czasami GM.  (Trybunał Sprawiedliwości UE w Hadze – Wyrok Trybunału – Sprawa C-528/16 z dnia 18 lipca 2018: Artykuł 2 pkt 2 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2001/18/WE z dnia 12 marca 2001 r. w sprawie zamierzonego uwalniania do środowiska organizmów zmodyfikowanych genetycznie i uchylającej dyrektywę Rady 90/220/EWG należy interpretować w ten sposób, że organizmy uzyskane za pomocą technik i metod mutagenezy stanowią organizmy zmodyfikowane genetycznie w rozumieniu tego przepisu.(…) z zakresu stosowania owej dyrektywy są wyłączone tylko organizmy uzyskane za pomocą technik i metod mutagenezy, które były tradycyjnie wykorzystywane do różnych zastosowań i których bezpieczeństwo zostało już dawno potwierdzone. (…)”KE chce wyłączyć część NGT (nowego GMO) spod prawa o GMO. Komisja Europejska zaproponowała projekt nowego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w zakresie nowych technik genomowych (NGT) w dokumencie pt.: Proposal for a REGULATION OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL on plants obtained by certain new genomic techniques and their food and feed, and amending Regulation (EU) 2017/625, opublikowanym w raporcie Komisji Europejskiej z 5.07.2023 (według wielu niezależnych badaczy około 95 % kompetentnych naukowców pracuje dla przemysłu…, resztę domysł się czytelniku sam)

MANIPULACJA DANYMI NAUKOWYMI

Zwolennicy nowych GMO określają technologie  tworzenia (NGT) jako: naśladujące naturalne procesy, bezpieczne, precyzyjne, o przewidywalnych efektach.  A prawda jest taka, że NGT, czyli organizmy zmodyfikowane genetycznie, które dziedziczą napędy genowe, mają na celu: rozprzestrzenianie w dzikich populacjach genów  zsyntetyzowanych w laboratorium, wyeliminowanie genów naturalnych i robią to nawet wtedy, gdy szkodzi to gatunkowi lub nie daje mu żadnej przewagi w przetrwaniu. W przypadku naprowadzających napędów genowych opartych na CRISPR/Cas9 mechanizm inżynierii genetycznej (CRISPR/Cas9) sam się kopiuje do genomu dzikiego potomstwa za każdym razem, gdy GDO się rozmnaża, pokolenie za pokoleniem, tworzy teoretycznie niemożliwą do zatrzymania „mutagenną reakcję łańcuchową”.

PRZYKŁAD – KOMARY

Nikt nie lubi ukąszeń komarów, można by się zastanawiać nad likwidacją tego gatunku, choćby w świetle ich roli w roznoszeniu różnych chorób, ale to także ważne źródło pożywienia dla różnych zwierząt, larwy komarów są źródłem pokarmu dla różnych owadów, pająków, płazińców, kijanek, ryb i skorupiaków. Dorosłe komary są zjadane przez ważki, pająki, nietoperze i ptaki. „W rezerwacie przyrody w południowej Francji, redukcja populacji komarów za pomocą biologicznego środka kontroli doprowadziła również do zmniejszenia liczby i różnorodności ptaków i ważek. Nie można również wykluczyć roli w zapylaniu roślin, ponieważ dorosłe komary żywią się między innymi nektarem.” Rola komarów w ekosystemie nie została zbadana, konsekwencje ich całkowitego wyginięcia są nieprzewidywalne. Wprowadzanie zmian genetycznych w tym gatunku, mogą również dotknąć ludzi. Słyszeliśmy o groźnej chorobie Denga. W Ameryce Północnej i w Brazylii, na tym obszarze konkurują dwa gatunki komara, jeden roznosi żółtą febrę a drugi chorobę denga. Jeżeli jeden gatunek komara zostanie wyparty, inne gatunki, które mogą przenosić jeszcze bardziej niebezpieczne choroby, mogą rozprzestrzeniać się na większą skalę.

PRZERAŻAJĄCY EKSPERYMENT.

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska EPA zatwierdziła GM bakterie Klebsiella Planticola – do produkcji alkoholu. Pozostały, po produkcji alkoholu, osad z GM bakteriami miał użyźniać pola… Na 2 tygodnie przed ich zastosowaniem do prób polowych pewien doktorant dr Elaine Ingham wykonał eksperyment: zmieszał osad złożony z tych GM bakterii z glebą z zasianą pszenicą. Po pewnym czasie wszystkie rośliny w tej glebie umarły. Został tylko szlam z tych nieżywych roślin na powierzchni gleby… Gdyby nie ten eksperyment, to po 2 tygodniach te GM bakterie zostałyby nieodwracalnie rozprzestrzenione w środowisku przez ptaki, owady, gryzonie, węże, ludzi, pojazdy, maszyny, wodę… Eksperyment w Luizjanie wykazał, że GM bakterie w ciągu pierwszego sezonu wegetacyjnego rozprzestrzeniły się w promieniu 11 mil (17,7 km) od pola doświadczalnego… Jeśli w ciągu każdego roku bakterie GM zajmują obszar w promieniu 17,7 km wokół dotychczas zajętego przez nie terenu Wielkość skażonego obszaru (w ha) w kolejnych latach:  1.-  98.423, 14.- 19.290.899 – to znacznie więcej niż powierzchnia użytków rolnych w całej Polsce!!!

CZY MOŻLIWE JEST OCZYSZCZENIE ŚRODOWISKA Z TRANS GENÓW?

Pytanie takie powstaje wskutek możliwość „przeskakiwania” genów do nieoczekiwanych miejsc. Oznacza to, że uwolnione do środowiska geny mogą przechodzić do genomów innych organizmów tego samego lub innego gatunku. Potwierdzono na podstawie badań, że u ludzi bakterie jelit potrafią wbudowywać w swój organizm materiał genetyczny z GM roślin.  „Istnieje konsensus naukowy co do dalekosiężnej konsekwencji takiej „ucieczki genu”: otóż, gdy raz takie geny lub sekwencje DNA zostaną uwolnione do środowiska, to nie ma możliwości ich wycofania z niego” – Żarski T. Zmiany w pojedynczych genach „kluczowych” mogą zagrozić całym ekosystemom oraz nie wiemy, które geny i w jakich warunkach można uznać za „geny kluczowe”. NGT (nowe GMO) to potencjalna broń biologiczna i rosnące zagrożenie biologiczne.

NGT TO BROŃ BIOLOGICZNA

Z uwagi na powyższe cechy nowego GMO z napędem genowym oraz łatwość genetycznych modyfikacji (zwłaszcza bakterii) przez nieprzeszkolone osoby. Już w 2018 r. w USA można było otrzymać za 130 USD „wszystko, czego potrzeba do precyzyjnej edycji genomów bakteryjnych w warunkach domowych” Po pierwsze z powodu głupoty ludzkiej, po drugie z powodu chciwości i pożądania władzy. „w ocenie zagrożeń na świecie” – corocznym raporcie przedstawianym przez Wspólnotę Wywiadów USA senackiej Komisji ds.. Sił Zbrojnych – wymieniono edycję genów jako jeden z sześciu rodzajów broni masowej zagłady oraz działań na rzecz jej rozpowszechnienia, jakie poszczególne państwa mogłyby opracować… Materiały oraz technologie biologiczne i chemiczne, są prawie zawsze o „podwójnym zastosowaniu” J  łatwo rozprzestrzeniają się w zglobalizowanej gospodarce. „ETC Group wyraża obawę, że napędy genowe mogą zostać zmilitaryzowane i przekształcone w broń biorącą na cel ludzki mikrobiom lub ważne źródło żywności”. Przeraża bezmyślność „naukowców” pacjent firmy biotechnologicznej Revivicor umarł po przeszczepieniu mu zmodyfikowanego (modyfikacja genowa) serca świni, zakażonego świńskim wirusem.

NA KONIEC SŁOWA ŚP. DR. ZBIGNIEWA HAŁATA

„Wiedzieliśmy jednak wystarczająco dużo, aby stanowić zagrożenie. Zwłaszcza gdy połączysz naszą ignorancję z naszymi uprzedzeniami i ograniczonym umysłem. Liczył się dla nas jedynie postęp krótkoterminowy (w laboratorium), nie patrząc na problemy długoterminowe (na polach).  To był ten sam rodzaj myślenia, który doprowadził do powstania DDT, PCB, czynnika Agent Orange, rekombinowanego bydlęcego hormonu wzrostu, itd.” 

(cyt. za Z. Hałat, Świadomość konsumentów…)

Aniela

ŹRÓDŁA:

(por. np. Żarski T., Czy pasze zawierające GMO stanowią zagrożenie dla zdrowia zwierząt i ludzi [w:] GMO – szansą rozwoju polskiego rolnictwa? Fakty i mity, Kancelaria Senatu, Warszawa 2007).  (Barbour M.A. et al., 2022, https://www.science.org/doi/10.1126/science.abf2232) https://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?text=&docid=204387&pageIndex=0&doclang=PL&mode=lst&dir=&occ=first&part=1&cid=11879428 Gantz V.M., Bier E. (2015),  The mutagenic chain reaction…, „Science’’Wywiad z dr Elaine Ingham, Don’t Let the Gene Out of the Bottle, www.youtube.com/watch?v=c2oAd6n-E1E, 19 IV 2021       (https://food.ec.europa.eu/system/files/2023-07/gmo_biotech_ngt_ia_report.pdf\; zob. też: Pakiet ds. żywności i bioróżnorodności – nowe propozycje legislacyjne Komisji Europejskiej (https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pakiet-ds-zywnosci-i-bioroznorodnosci–nowe-propozycje-legislacyjne-komisji-europejskiej), https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_23_3565 4. 2004 r.