You are currently viewing „Niezłomni” w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce.

„Niezłomni” w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce.

Od marca 2023 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce realizowany jest projekt „Żołnierze Niezłomni”. Jego celem jest wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu i umiłowania Ojczyzny. Przez kolejne cztery tygodnie młodzi ludzie poznawali sylwetki żołnierzy walczących o wolność i niepodległość Polski. Bohaterami tzw. historycznych śród byli: gen. Emil „Nil” Fieldorf, rotmistrz Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna „Inka” oraz mało znany ksiądz Jan Zieja, będący kapelanem Szarych Szeregów i Armii Krajowej, powojenny duszpasterz ziemi słupskiej. W ramach lekcji historii, uczniowie mieli okazję zobaczyć prezentację multimedialną oraz obejrzeć etiudy filmowe dotyczące „Niezłomnych”. Okazją do wyrażenia ich spostrzeżeń były konkursy: plastyczny i literacki.

W ramach projektu realizowanego pod patronatem gdańskiego IPN, odbyła się seria spotkań. Jednym z gości był pan Eugeniusz Sławiński – wiceprezes Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Koła Miejsko – Gminnego w
Ustce. Pan Eugeniusz działał w antykomunistycznym podziemiu po II wojnie światowej, za swoją działalność spędził sześć miesięcy w siedzibie Urzędu Bezpieczeństwa w Starogardzie Gdańskim.

W kwietniu ubiegłego roku przyjechała do szkoły pani Małgorzata Kupiszewska, promotorka wiedzy o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, któremu uczniowie zapalili znicze na rondzie jego imienia w rocznicę śmierci, przypadającą na dzień 25 maja.

Kolejnym gościem ZSOiT był pan Tadeusz Konopacki, Sybirak, a następnie najmłodszy junak w Armii gen. Władysława Andersa. Pan Konopacki w niezwykle ciekawy sposób wprowadził nas w klimat II wojny światowej. Jego opowieści obfitowały w wiele szczegółów, nazwisk. Starszy pan zachwycił nas genialną pamięcią oraz wyjątkową pogodą ducha.

Projekt „Żołnierze Niezłomni” pierwotnie miał zakończyć się wraz z końcem roku szkolnego 2022/2023. Jesienią ubiegłego roku zrodził się jednak pomysł, aby sylwetki Niezłomnych Bohaterów pojawiły się na jednej ze ścian w gabinecie historycznym. W czasie ferii zimowych w lutym tego roku, czworo uczniów wykonało pracę malarską. Na ścianie pojawiły się postacie: rotmistrza Witolda Pileckiego, generała Augusta „Nila” Fieldorfa, pułkownika Łukasza Cieplińskiego oraz Danuty Siedzikówny „Inki”. Obok nich znalazły się cytaty, które stanowią wskazówki dla kolejnych pokoleń, rodzaj duchowego testamentu pozostawionego przez tych, którzy poświęcili Ojczyźnie to, co najcenniejsze … swoje życie.

1 marca 2024r. po raz kolejny uczciliśmy w naszej szkole Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ramach tego święta odbył się pokaz wojskowy zorganizowany przez Stowarzyszenie „ZetaBrigade”, którego założycielami są m. in. uczniowie naszej szkoły. Stowarzyszenie stawia sobie za cel podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowych, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, upowszechnianie i ochronę praw człowieka oraz swobód obywatelskich, pomoc ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych. Szkolenie przeprowadzone przez członków stowarzyszenia, obejmowało tematy dotyczące ogólnie pojętego przysposobienia obronnego i wojskowego, takie jak: obsługa broni i pozycje strzeleckie, maskowanie się oraz taktykę bojową.

W październiku 2024r. pozostałe ściany gabinetu historycznego pokryły się malowidłami i cytatami. Na jednej z nich uczniowie umieścili postać świętego Maksymiliana Kolbego, a nad tablicą pojawiły się słowa męczennika: „Nienawiść nie jest siłą twórczą. Siłą twórczą jest miłość”.

Zwieńczeniem projektu „Żołnierze Niezłomni” było kolejne spotkanie z panem Tadeuszem Konopackim, które miało miejsce 15 listopada. Tym razem, nasz gość opowiedział o pobycie w Republice Południowej Afryki i o swoich losach w okresie powojennym. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie zainteresowani historią II wojny światowej, stanowiący reprezentację wszystkich klas Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych. Pan Konopacki dał młodzieży bardzo cenną wskazówkę, mówiąc: „Zawsze walczyłem ze złem”.

W realizację projektu ,,Żołnierze Niezłomni” zaangażowana była cała społeczność szkolna. Nad realizacją projektu czuwali: ksiądz Jacek Herman i pani Sylwia Cur Kowalczyk.

„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”!  Słowa wypowiedziane przez kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Rzeczypospolitej Obojga Narodów Jana Zamoyskiego, to znakomita sentencja, która do dziś jest aktualna. „Bóg, Honor, Ojczyzna” – to najważniejsze wartości, które należy przekazać młodemu pokoleniu.

Sylwia Cur Kowalczyk