You are currently viewing Projekt „Żołnierze Niezłomni”

Projekt „Żołnierze Niezłomni”

Od marca 2023 w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce realizowany jest projekt „Żołnierze Niezłomni”. Cykl wydarzeń rozpoczęło złożenie kwiatów pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego. Przez kolejne cztery tygodnie młodzi ludzie poznawali sylwetki żołnierzy walczących o wolność i niepodległość Polski. Bohaterami tzw. historycznych śród byli: gen. Emil „Nil” Fieldorf, rotmistrz Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna „Inka” oraz mało znany,ksiądz Jan Zieja, będący kapelanem Szarych Szeregów i Armii Krajowej, który przez kilka lat po wojnie był duszpasterzem ziemi słupskiej. W ramach lekcji historii, uczniowie mieli okazję zobaczyć prezentację multimedialną oraz obejrzeć etiudy filmowe dotyczące „Niezłomnych”. Nie zabrakło czasu na dyskusję,zadawanie pytań i poszukiwanie odpowiedzi. Uczniowie mieli również okazję uczestniczyć w konkursach: plastycznym i literackim.

15 marca 2023r. odbyło się spotkanie z panem Eugeniuszem Sławińskim – wiceprezesem Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Koła Miejsko – Gminnego w Ustce. Pan Eugeniusz działał w antykomunistycznym podziemiu po II wojnie światowej, za swoją działalność spędził sześć miesięcy w siedzibie Urzędu Bezpieczeństwa w Starogardzie Gdańskim, gdzie był poddawany torturom.

4 kwietnia gościła w naszej szkole pani Małgorzata Kupiszewska, która promuje wiedzę o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Spotkanie miało charakter interaktywny, pani Małgorzata nawiązała bardzo szybko kontakt z młodzieżą, opowiedziała nam mnóstwo ciekawych historii z życia rotmistrza. Bardzo wiele cennych informacji przekazała również po spotkaniu z młodzieżą, podczas rozmowy o charakterze kuluarowym. Były to historie związane z życiem rodzinnym rotmistrza oraz z tym, czego doświadczyła rodzina Witolda Pileckiego w okresie powojennym.

18 kwietnia naszym gościem był pan Tadeusz Konopacki, który jako dziecko trafił wraz z rodziną na Sybir, a następnie został najmłodszym junakiem w Armii gen. Władysława Andersa.Pan Konopacki w niezwykle ciekawy sposób wprowadził nas w klimat II wojny światowej. Jego opowieści obfitowały w wiele szczegółów, nazwisk. Starszy pan zachwycił nas genialną pamięcią oraz wyjątkową pogodą ducha. Wciąż, pomimo swego sędziwego wieku jest bardzo aktywną osobą.

25 maja grupa uczniów wraz z opiekunami zapaliła znicze na Rondzie im. Witolda Pileckiego w Ustce. Ten dzień jest dniem szczególnym, to dzień, w którym rotmistrz został zamordowany w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej.

Projekt „Żołnierze Niezłomni” pierwotnie miał zakończyć się wraz z końcem roku szkolnego 2022/2023. Jesienią ubiegłego roku zrodził się jednak pomysł, aby sylwetki Niezłomnych Bohaterów pojawiły się na jednej ze ścian w gabinecie historycznym. W czasie ferii zimowych czworo uczniów wykonało pracę malarską. Na ścianie pojawiły się postacie: rotmistrza Witolda Pileckiego, generała Augusta „Nila” Fieldorfa, pułkownika Łukasza Cieplińskiego oraz Danuty Siedzikówny „Inki”. Obok nich pojawiły się cytaty, które stanowią wskazówki dla kolejnych pokoleń, rodzaj duchowego testamentu pozostawionego przez tych, którzy poświęcili Ojczyźnie to, co najcenniejsze … swoje życie.

Zwieńczeniem projektu ma być planowany na maj lub czerwiec wyjazd do Warszawy, na spotkanie z panią Zofią Pilecką – córką rotmistrza.

Sylwia z Ustki.