Wnioskodawca:
Stowarzyszenie Narodowe Centrum
Monitorowania Antypolonizmu (NCMA)
Adres do korespondencji:
84-100 Puck, Skrytka pocztowa 19
E’mail: ncmapl@proton.me
Adresat:Sz.P. Filip Nowak, Prezes
Narodowego Funduszu Zdrowia ul. Rakowiecka 26/30, 02-528 Warszawa
W N I O S E K o udzielenie informacji publicznej
Korzystając z uprawnienia wynikającego z art. 1, 2 i 3 Ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (tekst jednolity Dz.U. 2022.0.902), niniejszym wnosimy o udzielenie informacji publicznych dotyczących trudnej sytuacji ciężko chorych polskich dzieci, posiadających – zgodnie z polskim prawodawstwem zdrowotnym – status świadczeniobiorców gwarantowanych usług opieki zdrowotnej. Pragniemy dociec przyczyny narastających problemów stawiając następujące pytania i wnioski. Zatem:
- Prosimy o wskazanie kto i na jakim poziomie (Ministerstwo Zdrowia, NFZ, kierownicy zakładów i innych podmiotów wykonujących działalność leczniczą finansowaną ze środków publicznych) odpowiada za kwalifikację ciężko chorych polskich dzieci ze skierowaniem „bardzo pilne” do specjalistycznych placówek, gdzie – w miejsce przyznania należnej im kategorii „przypadek pilny”, wymagający niezwłocznego rozpoczęcia leczenia, oferuje się ich rodzicom/opiekunom prawnym zapisanie do kolejki z terminem oczekiwania 1,5 – 2 lata?
Takie praktyki stanowią rażące naruszenie interesu polskich świadczeniobiorców przez świadczeniodawcę – vide ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U.2022.0.2561) – DZIAŁ VII. NADZÓR, art. 171 oraz art. 172 zawierający sankcję prawną za ww. naruszenia.
- Prosimy o podanie podstawy prawnej lub innych dokumentów nakazujących lub sugerujących stosowanie takich praktyk lub – o ile NFZ nie dzieli udziału w takich decyzjach lub praktykach – o wskazanie kto jest odpowiedzialny za działania dyskryminacyjne i naruszające interes polskich świadczeniobiorców.
- Czy usługi opieki zdrowotnej świadczone obcokrajowcom finansowane są ze środków publicznych i jakich konkretnie krajów dotyczą?
- W jakiej wysokości NFZ pokrył koszty leczenia dzieci obcokrajowców i z jakich krajów, wg danych za rok 2022?
- W jakiej wysokości zaplanowano i zabezpieczono w planie na rok 2023 finansowanie opieki zdrowotnej nad dziećmi, wg struktury:
- dzieci polskie,
- dzieci obcokrajowców wg krajów pochodzenia?
- Prosimy o podanie liczby dzieci zapisanych i oczekujących w kolejce do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, wg struktury:
- dzieci polskie,
- dzieci obcokrajowców wg krajów pochodzenia,
oraz
- podanie wysokości zaplanowanych środków finansowych na pokrycie kosztów leczenia dzieci wg powyższej struktury (a i b), z uwzględnieniem terminów wydatkowania tych środków w ślad za planowanymi terminami wykonania świadczeń w określonym, np. 2 – letnim czasokresie oczekiwania w kolejce na usługi opieki zdrowotnej (uoz).
Wyjaśniamy, iż powyższe pytania powodowane są niepokojącymi zjawiskami, ujawnianymi w mediach społecznościowych przez pracowników reprezentujących środowiska medyczne, dotyczących odmowy świadczenia gwarantowanych usług opieki zdrowotnej polskim dzieciom, ze skierowaniem w trybie „bardzo pilne”, którym wyspecjalizowane podmioty pediatryczne oferują w zamian oczekiwanie na świadczenie opieki w terminie 1,5 do 2 lat. Tymczasem, w takich okolicznościach świadczeniodawca zobowiązany jest zastosować kwalifikację medyczną do kategorii „przypadek pilny”. Co więcej, na pytanie opiekuna prawnego dziecka-świadczeniobiorcy o przyczynę odmowy, pracownicy medyczni dobrze zorientowani w stosowanych praktykach szpitalnych odpowiadają, że „przywilej bez kolejki i za darmo” do pilnej opieki mają dzieci ukraińskie, bez względu na brak ubezpieczenia zdrowotnego. Praktyka ta stanowi rażącą dyskryminację polskich dzieci w odniesieniu do praw konstytucyjnych RP, jak też rażące naruszenie ustaw i rozporządzeń szczegółowych w zakresie opieki zdrowotnej, powołane wyżej.
Podstawa prawna: § 1 oraz § 2.1 pkt. 1) rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 września 2005 r. w sprawie kryteriów medycznych, jakimi powinny kierować się świadczeniodawcy umieszczając świadczeniobiorców na listach oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej (Dz.U. nr 200 poz. 1661). Rozporządzenie wydane zostało na podstawie art. 20 ust. 11 przytoczonej wyżej ustawy (Dz.U.2022.0.2561).
Ponadto:
- Prosimy o podanie liczby kontroli finansowych, przeprowadzonych przez Ministra Zdrowia w placówkach terenowych NFZ w ostatnich trzech latach obrotowych 2020 – 2023.
- Prosimy o udostępnienie raportów z tych kontroli oraz raportów z kontroli świadczeniodawców, w zakresie realizacji umów zawartych z Funduszem, przeprowadzonych przez Ministra Zdrowia (MZ) w ww. okresie, udostępnionych Funduszowi przez MZ tytułem wniosków i postanowień pokontrolnych (podstawa prawna: DZIAŁ VII. NADZÓR, art. od 163 do 187 ww. ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Prosimy o przekazania powyższych informacji na adres 84-100 Puck, Skrytka pocztowa 19.
Gdańsk, dnia 6.12.2023 r. Z poważaniem (podpisy)
Nadano Pocztą Polską 7.12.2023 r.
Na nasz wniosek uzyskaliśmy następującą odpowiedź, którą publikujemy z uwagi na fakt, iż informacje te mają charakter publiczny:
Dalszy ciąg naszej korespondencji opublikujemy w następnym odcinku