You are currently viewing ŚWIĘTO POCZTY POLSKIEJ.

ŚWIĘTO POCZTY POLSKIEJ.

466 lat Poczta Polska przetrwała dynastie królewskie, rozbiory, zawieruchy wojenne, różne systemy polityczne, teraz w „wolnej Polsce” po prawie pół wieku istnienia, jej dalsze funkcjonowanie jest zagrożone.

Wszystko zaczęło się znacznie wcześnie niż za Jagiellonów, już Piastowie wprowadzili podwody, czyli  obowiązek ciążący na każdym lokalnym przedstawicielu władzy, dostarczenia posłańcowi wymiennego konia, aby na wypoczętym wierzchowcu, mógł ruszyć w dalszą drogę. Bolesław Chrobry utworzył perfekcyjną sieć komunikacyjną opartą na podwodach dla sprawnego funkcjonowania administracji państwowej. Na przełomie XIII i XIV w., powstała tzw. „Księga Elbląska”, zawierała zasady przesyłania korespondencji pomiędzy władcami, obsługi poselstwa przez wsie, przewozu rzeczy oraz odpowiedzialności za powierzone mienie. Na ziemiach polskich również działały sieci komunikacji miedzy kupcami oraz wewnętrzne różnych konfraterni.

18 października 1558r król Zygmunt August, udzielił pełnomocnictwa na kierowanie pocztą Włochowi Prosperowi Prowanie, król opłacał funkcjonowanie poczty, ale osoby postronne mogły również korzystać z jej usług, poczta działała pomiędzy Krakowem a Wenecją. Od 1562 król powierzył to zadania Krzysztofowi Taxisowi, dyrektorowi naczelnemu poczty cesarskiej w Wiedniu. Utworzył on jednolitą instytucję, Pocztę Polską czyli Królewską, opłata za przesyłkę wynosiła 3 grosze. Od 1848 poczta korzystała z przewozu kolejowego. 7 lutego 1919 – dekret o tymczasowych przepisach pocztowych uznawał usługi pocztowe, telegraficzne i telefoniczne za własność państwa. 1 września 1939 – nastąpił atak na Pocztę Polską, rozpoczął się o godz. 4:45, równocześnie z rozpoczęciem ostrzału Westerplatte przez pancernik „Schleswig-Holstein”. Wcześniej, ok. godz. 4:00, budynek pozbawiono prądu oraz wszelkich połączeń telefonicznych.  

Pocztowcy brali udział w kampanii wrześniowej na terytorium całego kraju, większość należała do polskiej organizacji paramilitarnej – Związku Strzeleckiego. 15 grudnia 1941 – wznowiono działalność Poczty Polskiej z wykorzystaniem agencji pocztowych na okrętach Marynarki Wojennej. 1944 rok – uruchomiono okręg pocztowy w Lublinie, co uznaje się za początek współczesnej Poczty Polskiej. 

Przedwojenny kurier pocztowy na motocyklu Sokół 1000

Aus Posen. Ehemaliger polnischer Briefkasten. Fot. Ho. 31.10.39 2815-39

Tak wyglądała skrzynka pocztowa podczas niemieckiej okupacji w Poznaniu.

A tak obecnie.

Tak było, a dziś? Poczta Polska zmaga się z problemami finansowymi. Brakuje pieniędzy dla pracowników, a straty za 2023 rok wyniosły ponad 700 mln zł. Od maja 2024 pracownicy Poczty Polskiej wychodzili na ulice większych miast, protestując w sprawie swoich niskich zarobków, niższych niż najniższe krajowe oraz nakładaniu na nich coraz większych obowiązków za to samo wynagrodzenie.

„Dziennik dotarł do dokumentów, które mogą sugerować, że zarząd spółki Poczta Polska podejmował decyzje, nie bacząc przy tym na koszty. Związkowcy zarzucają władzom niegospodarność i zaniechania w egzekwowaniu należności od dłużników. Łącznie opóźnione i egzekwowane należności względem PP sięgają niemal 200 mln zł (stan na październik 2023 rok). Nie są to wyłącznie zaległości z kilku miesięcy, niektóre sięgają kilku lat” – interia biznes. Zdajemy sobie sprawę, że świat się zmienia, ale wraz z tymi zmianami muszą iść zmiany w zarządzaniu majątkiem Poczty Polskiej. Kiedy czyta się o tak kolosalnych problemach finansowych, logiczne wydaje się pytanie, jak to możliwe? Nagłówki gazet i portali na początku 2023 obwieszczały wspaniałą nowinę, Poczta Polska osiągnęła zysk ponad 177 mln złotych, najlepszy od ponad dekady. Jaki los czeka naszą historyczną pocztę? Trudno wręcz uwierzyć, że można zarządzać tak wielkim majątkiem, w tak nieudolny sposób, aby w ciągu roku uzyskać wielomilionowe straty. Wręcz ciśnie się na usta pytanie: czy kierowali Pocztą Polską kretyni czy zdrajcy? Czy poczta podzieli losy polskiego przewoźnika PKP Cargo? Od października 2022 pozwolono ukraińskiej Nova Post działać w Polsce. Jakim prawem? Pierwszy oddział ukraińskiej poczty otworzono w Warszawie. Jak podaje Business Insider, w czerwcu 2024, Nova Post działa w 24 polskich miastach, w tym m.in. w Krakowie, Rzeszowie, Poznaniu, Olsztynie czy Gdańsku. W 40 oddziałach zlokalizowanych na terenie Polski zatrudnionych jest około 200 osób. Operator logistyczny posiada również sortownie paczek – w Rzeszowie oraz w Warszawie. Przesyłki dostarczane są m.in. do Czech, Niemiec, Mołdawii oraz na Litwę.

W Polskim Interesie Narodowym jest utrzymać Pocztę Polską w jak najlepszej kondycji. Tego życzymy naszej szacownej instytucji. 1000 lat dla Poczty Polskiej!

Aniela