W dniu 5 maja 2024 roku w miejscowości Gilowice na Podbeskidziu odbył się wiec patriotyczny pod hasłem: „Opowiemy wam historię działalności Stronnictwa Narodowego na Żywiecczyźnie”. Powodem zorganizowania wiecu była chęć przywrócenia mieszkańcom świadomości narodowej, w obliczu aktualnej sytuacji geopolitycznej naszej Ojczyzny.
Drugim ważnym aspektem była prezentacja wyjątkowego zdjęcia z maja 1938r. Wiec został zorganizowany przez Rodaków Beskidzkich Kamratów Żywiec. Zjawili się również przedstawiciele Kamractwa Lubelskiego oraz Sławianie Południa z Bielska-Białej. Obecna była Straż Kamracka i redaktorzy Narodowego Centrum Monitorowania Antypolonizmu. Na plakacie zapraszającym na wiec mieszkańców, można było przeczytać: Przyjdź, posłuchaj, porozmawiaj, być może na tym zdjęciu są Twoi przodkowie. Zdjęcie zostało wykonane na tle szkoły podstawowej w Gilowicach, w pobliżu kościoła, w dniu 8 maja 1938 roku. Jak wynika z opisu, zdjęcie przedstawia ludzi zaraz po poświęceniu sztandaru Stronnictwa Narodowego. W kronice „Z życia organizacyjnego Stronnictwa Narodowego w Okręgu Cieszyńsko – Podhalańskim”, możemy przeczytać: Ziemia Żywiecka zawsze jest wierna idei narodowej. Od kilku pokoleń wypełnia się w Żywiecczyźnie narodowy testament, jaki pozostawił po sobie pierwszy pionier ruchu narodowego na Podhalu śp. Kś. Stanisław Stojałowski, dalej czytamy, Dnia 8 maja odbyła się piękna i podniosła uroczystość w Gilowicach, gdzie został poświęcony proporzec Zarządu Obwodowego SN i N.O.K (Narodowa Organizacja Kobiet). W uroczystości wzięły udział liczne poczty sztandarowe S.N i pokrewnych organizacji, oraz delegacje z sąsiednich powiatów. Miejscowy Ksiądz Proboszcz dokonał poświęcenia proporca i wygłosił piękne kazanie. Po nabożeństwie w sali Domu Katolickiego odbyła się akademia. Akademię zagaił prezes Zarządu Powiatowego S.N w Żywcu Kol. Józef Gowin. Podniosłe przemówienie, charakteryzujące walkę obozu narodowego o Wielką Polskę wygłosił red. Karol Wierczak z Warszawy. Następnie przemawiał Prezes Zarządu Okręgowego S.N. red. Edward Zajączek z Bielska. Deklamacje okolicznościowe wygłosili Graboń Stefan i Filip Jakubiec. Akademię zakończono odśpiewaniem „Hymnu Młodych”. Po południu staraniem Narodowej Organizacji Kobiet odbyła się zabawa taneczna, która przeciągnęła się do późna w miłym nastroju. (pisownia org.). Powyższy tekst znajduje się w czasopiśmie „Młody Narodowiec”, który był wydawany w latach 1929-1938. Odczytano fragmenty „Monografii Gilowic”, w której również znajduje się sporo informacji na temat ludzi, którzy działali patriotycznie w tamtym okresie.
W czasie wiecu zostały poruszone sprawy jak najbardziej aktualne. Mowa tu o budowie i odsłonięciu pomnika „Rzeź Wołyńska” mistrza Andrzeja Pityńskiego. Zostały rozdane ulotki promujące wsparcie materialne dla komitetu budowy, gdyż jak wiemy strona rządowa nie przejawia jakiejkolwiek chęci pomocy finansowej czy wsparcia. Nie zapomniano przypomnieć hasła „To nie nasza wojna!”, „Pokój tak,wojna nie!” .Na zakończenie wiecu odśpiewano uroczyście Rotę. Czołem Wielkiej Narodowej Polsce!
Agent Polski Radioslider.