Lepsze jest wrogiem dobrego. Samochody elektryczne to słuszny kierunek w Unii Europejskiej. Przypomnijmy pokrótce jak to było w Polsce kiedyś. Pierwszymi znanymi pojazdami elektrycznymi były Melexy, produkowane przez Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Mielec” od 1971 roku w nowo utworzonym wydziale fabryki samolotów w Mielcu. Przeznaczone były na eksport na rynek amerykański. Początkowo produkowano je w wersji trójkołowych wózków golfowych. Do 1973 roku rozszerzono gamę wyrobów o czterokołowe wózki pasażerskie,bagażowe i golfowe.
Obecnie Unia Europejska dąży do wyparcia nieelektrycznych środków komunikacji.Stopniowo wprowadza zakazy produkcji samochodów spalinowych.
25 lipca 2023 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła formalnie rozporządzenie skrótowo nazywane AFIR (ang. Regulation for the Deployment of Alternative Fuels Infrastructure)
AFIR zastępuje Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/94/UE z dnia 22 października 2014 r. w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych. Nowe przepisy wejdą w życie 13 kwietnia 2024 r. W odróżnieniu do wspomnianej dyrektywy, AFIR będzie obowiązywał bezpośrednio, bez potrzeby implementacji.
Rozporządzenie przewiduje m.in. wybudowanie wzdłuż najważniejszych unijnych korytarzy transportowych (tzw. transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T) stacji do szybkiego ładowania pojazdów osobowych i ciężarowych, a także stacji tankowania wodoru.
Nowe przepisy to bardzo istotny element strategii „Fit for 55”: przewidują więcej publicznych punktów ładowania na ulicach miast i przy autostradach w Europie. Jesteśmy przekonani, że w najbliższej przyszłości obywatele będą mogli ładować elektryczne auta tak łatwo, jak tankują dziś auta spalinowe – powiedziała Raquel Sánchez Jiménez, hiszpańska minister transportu, mobilności i agendy miejskiej.
Unia swoje, a klimat swoje. Pomimo samobójczej polityki i samej przyrody przeczącej założeniom, wszyscy płacimy za program przejścia na samochody elektryczne.
Problemy z wykorzystaniem pojazdów elektrycznych w zimę nie powinny być zaskoczeniem. Ich niezdatność przy niskich temperaturach potwierdzają liczne badania. W 2019 roku organizacja non-profit Centrum Transportu i Środowiska przygotowała raport, z którego wprost wynika, iż przy temperaturach od – 10 do 0 st. Celsjusza zasięg elektrycznych autobusów zmniejsza się o blisko 38 procent. Tych napędzanych wodorem o ponad 23 procent
Ogrzewanie samochodu w mroźny dzień może zmniejszyć zasięg nawet o 30-40%. Dobrze jest ogrzewać wnętrze pojazdu podczas ładowania, co pozwoli zredukować ewentualne straty. Warto też rozsądnie korzystać np. z ładowarek telefonów – lepiej naładować sprzęt przed podróżą.
W tym sezonie zimna pogoda powoduje problemy w transporcie publicznym. Miasto Skellefteå, w Szwecji, gdzie parę dni temu było „tylko” -34°C, zainwestowało w autobusy elektryczne, aby oczywiście chronić klimat! Ich celem jest jak najszybsza wymiana wszystkich autobusów z silnikiem Diesla na elektryczne. Okazuje się, że z powodu pogody odwołali prawie wszystkie autobusy – autobusy muszą stać w zajezdni, żeby się rozgrzały. Mają trudności z utrzymaniem ciepła w mroźne dni.
„Autobusy elektryczne zostaną prawdopodobnie wycofane z ruchu dziś po południu, ponieważ bardzo trudno jest im utrzymać ciepło podczas jazdy… Jest oczywiste, że autobusy elektryczne najbardziej cierpią z powodu tego ekstremalnego zimna” – powiedziała Marie Larsson, dyrektor generalna Skellefteå buss.
Swoim zadowoleniem podzielili się użytkownicy zachwalanej technologii awangardy elektryczności w czasie wyjazdu w góry, prosząc o udostepnienie nagrania.
Podsumowując puentę filmu, jeszcze trochę a zaraz Europę reszta świata wyprzedzi.
Osobiście chętnie przesiądę sie na elektryka, na własnym polu golfowym i w trochę cieplejszym klimacie. Zimą jak już to sprawdzi się sprawdzony disel czy benzyniak.
Żródła;
www.frontnieuws.com/opwarming-van-de-aarde-het-is-momenteel-te-koud-voor-elektrische-bussen-in-zweden/
www.tele-radio.com/pl/zywotnosc-baterii-i-ich-tolerancja-na-temperature/
sdcm.prowly.com/255105-elektromobilnosc-nowe-obowiazki-dla-panstw-ue