OTWOCK – miasto w województwie mazowieckim, leży w Dolinie Środkowej Wisły, nad rzeką Świder. Wchodzi w skład aglomeracji warszawskiej, a od centrum stolicy oddalony jest o około 23 km. Od dawna słynie jako ośrodek letniskowo-uzdrowiskowy, zwłaszcza dla mieszkańców zatłoczonej Warszawy. Walory krajobrazowe i klimatyczne tego terenu to kompleksy borów sosnowych, atrakcyjna dla wypoczynku, malownicza rzeka Świder. Po II Wojnie Światowej, miasteczko raczej zaniedbane, w cieniu wielkiej stolicy. Obecnie na nowo zaczyna kwitnąć. Władze samorządowe, uruchomiły ciekawe inwestycje.
Pierwsza to geotermia. Na odwiert geotermalny, miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości 11,5 mln złotych, to wiele szans rozwojowych dla Otwocka. Niższe koszty ogrzewania i ciepłej wody użytkowej dla mieszkańców. Możliwość pozyskiwania własnych, mineralnych wód pitnych, wykorzystanie wód geotermalnych do celów leczniczych. Poza tym uzyskiwanie ciepła z odnawialnych źródeł energii i perspektywa niższych kosztów utrzymania przyszłego kompleksu basenowego. To także rozwinięcie funkcji rekreacyjno-turystycznej i nawiązanie do korzeni uzdrowiskowych miasta. 19.01.2024 rozpoczęło się wydobycie wód termalnych w Otwocku, z głębokości 1,5km. Takie dofinansowanie mogło dotrzeć do 6-słownie: sześciu 🙂 miast w Polsce, gdyby Sasin 70 mln złotych nie wyrzucił bezpowrotnie w wybory kopertowe. Ile innych inwestycji mogłoby Polakom przynieść korzyści, gdyby tylko, zarządcy mieli na względzie Polski Interes Narodowy?
Druga to bezpłatna komunikacja miejska, która funkcjonuje od 01.01.2023, obecnie działają dwie linie autobusowe, w dni robocze – 5:00-23:30, w soboty – 5:00-22:20, w niedziele i święta – 7:15-20:10. Więcej o tym przeczytacie tu: https://otwock.pl/bezplatna-komunikacja-miejska. „Analizy i kalkulacje dotyczące wprowadzenia opłat za przejazd jasno wskazywały, że ich wdrożenie wiązałoby się z niewspółmiernie dużymi kosztami dla budżetu miasta, tj. utrzymanie infrastruktury towarzyszącej, systemu opłat i weryfikacji, dodatkowych etatów itd. Wobec tego zasadność wprowadzania opłat okazała się wątpliwa i nieuzasadniona ekonomicznie.” Jak to możliwe, że w Otwocku analiza kosztów tzw. infrastruktury towarzyszącej powoduje wnioski jak powyżej? Może do pełnego pakietu decyzyjnego potrzeba jeszcze policzyć wymierne korzyści dla mieszkańców?
Prezydentem miasta jest obecnie 37 letni Jarosław Margielski. Wielkie brawa!!!
Aniela