Międzynarodowy Dzień Krótkofalowca (World Amateur Radio Day, WARD)– jest świętem obchodzonym corocznie dnia 18 kwietnia w rocznicę utworzenia w 1925 roku międzynarodowej organizacji ruchu radioamatorskiego ( International Amateur Radio Union, IARU). W tworzeniu tej organizacji znaczącą rolę odegrali również Polacy. Na zjeździe założycielskim nasz kraj reprezentowała grupa dziewięciu radioamatorów pod przywództwem Stanisława Odyńca.
Krótkofalarstwo jest to hobby polegające na amatorskim nawiązywaniu dwustronnych łączności radiowych w pasmach fal długich, średnich, krótkich, ultrakrótkich, aż do mikrofal.
Krótkofalowiec jest to człowiek, który zdał egzamin, posiada tzw. licencję i otrzymał swój indywidualny znak radioamatorski, który jest niepowtarzalny na całym świecie. Jedną z ciekawostek ze świata krótkofalowców jest to,że licencjonowani krótkofalowcy jako jedyni z szeroko pojętej branży radio-telekomunikacyjnej, mogą samodzielnie budować swoje urządzenia i na nich pracować.
Rok 1896 możemy uznać za narodziny radiokomunikacji kiedy to Marconi przesłał po raz pierwszy sygnały radiowe na odległość 2,5 km. Wszystkich krótkofalowców łączy i inspiruje wspólna idea pokonywania odległości w eterze i nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi, bez względu na różnice języka, religii, kultury czy na różnice społeczne czy polityczne.
Warto przytoczyć tzw. Kodeks krótkofalowca, który w 1928 roku ogłosił Paul Segala W9EEA i który do dzisiaj jest podstawą postępowania i działania środowisk radioamatorskich.
1. Krótkofalowiec jest taktowny i dżentelmeński – w swoich działaniach nigdy nie uczyni czegoś co mogłoby sprawić komuś krzywdę i odebrać radość z uprawiania wspólnego hobby.
Krótkofalowiec jest oddany swojemu umiłowanemu hobby, przy czym wspiera innych podobnych entuzjastów radia w kraju i na świecie. Jest także lojalny wobec krajowego stowarzyszenia krótkofalowców oraz Międzynarodowej Unii Radioamatorskiej.
2. Krótkofalowiec jest postępowy – swoją radiostację utrzymuje na możliwie najwyższym poziomie technicznym w sposób gwarantujący jej prawidłową i efektywną pracę. Dzięki temu jego praca w eterze jest bez zarzutu. Jest przy tym otwarty na wszelkie nowości z dziedziny technicznej i operatorskiej.
3. Krótkofalowiec jest koleżeński – zawsze chętnie służy życzliwą radą i pomaga innym w rozwiązywaniu problemów. Jest uczynny, cierpliwy i darzy szacunkiem innych krótkofalowców.
4. Krótkofalowiec jest odpowiedzialny – pamięta, że krótkofalarstwo to tylko jego hobby, które nigdy nie może kolidować z obowiązkami wobec rodziny, szkoły, pracy i społeczeństwa.
5. Krótkofalowiec jest patriotą.
Agent Polski Radioslider