You are currently viewing Czekolada i kakao się rozlało!!!

Czekolada i kakao się rozlało!!!

Kto nam kazał przynieść, wynieść, pozamiatać, ponieść koszty, zamknąć gębę i nie kłapać”???

Należy nieustannie zadawać sobie pytanie, kto nas Polaków ustawicznie robi w konia i ustawia w roli sług a to Ukraińców, a to innych niechcianych i nielegalnych przybyszów niemal z całego świata, którym mamy z czyjegoś nakazu zapewnić dach nad głową, wikt i opierunek,opiekę zdrowotną, wypasione „kieszonkowe” na rozrywki i używki. To wszystko na początek, a co będzie dalej …???

Wszystkie decyzje w tym zakresie zapadają poza naszą, społeczeństwa polskiego, wiedzą. Dowiadujemy się o nich poniewczasie lub przypadkiem, kiedy skutki tych decyzji wychodzą na jaw wtedy, gdy stają się bolesne, kosztowne i nieodwracalne.

Oczywiście, chodzi o kolonizację Polski. Ukraińską imigrację, niesłusznie zwaną uchodźczą, omówiliśmy w naszych publikacjach z dnia 20.06.24, 28.06.24 i 05.07.24.

Obecnie zajmiemy się tematem imigrantów z obszarów Azji Dalekiego i Bliskiego Wschodu, Afryki i innych obszarów. Kwestie powstania tego zjawiska, metod przenikania przez polskie granice, statystyk i struktury tej imigracji odsuwamy na dalszy plan, gdyż – dla właściwego zrozumienia problemu – na wstępie przeanalizujemy krajowe i unijne regulacje prawne i organizacyjne związane z ochroną granic. Zbadamy jakie podmioty prawne powinny wypełniać obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego w kraju oraz zewnętrznych granic UE.

Podstawowe definicje i objaśnienia

Zgodnie z terminologią, ruch grupy osób bądź jednostek związany z przekroczeniem granicy wybranego państwa w celu zmiany tymczasowego lub stałego miejsca zamieszkania,określany jest ogólnie mianem migracja. Istnieje również pojęcie migracji wewnętrznej, w granicach kraju, ale to zjawisko pomniemy w rozważaniach. Określenie emigracja oznacza przemieszczenie z ojczyzny z przyczyn politycznych, ekonomicznych, religijnych itp. za granicę w celu osiedlenia się. Imigracja zaś oznacza przybycie z zagranicy do innego, obcego przybyszowi kraju na pobyt czasowy lub z chęcią stałego zamieszkania. W zależności od sposobu przekraczania granicy imigracja dzieli się na legalną i nielegalną. Istnieje również pojęcie uchodźctwo – jest to opuszczenie wymuszone sytuacją panującą w kraju, głownie wojną, i przemieszczenie się danej osoby do innego, sąsiedniego państwa w celu poszukiwania bezpieczeństwa. Status uchodźcy migrant traci w przypadku przemieszczania się dalej poza obszar państwa sąsiedniego – jest to określane jako nieuregulowany status migracyjny.

Przyczynami emigracji są na ogół: konflikty, niestabilność polityczna i niepewna sytuacja ekonomiczna, przy czym należy pamiętać, że każda z wymienionych sytuacji lub wszystkie łącznie mogą być wywołane celową interwencją wewnętrzną lub wrogą, zewnętrzną.

Nielegalny imigrant w Polsce wg dotychczasowej metodologii[1], to obcokrajowiec przebywający na terenie Polski, niespełniający określonych prawem kryteriów w obszarze uzyskania uprawnień pobytowych.

Na kształt polskiej polityki imigracyjnej powinny mieć wpływ interesy samego państwa. Chodzi o takie czynniki, jak pojemność rynku pracy, rynku inwestorskiego, poszukiwanie specjalistów w określonych dziedzinach czy wymiana naukowa, przy jednoczesnym gwarantowaniu bezpieczeństwa w państwie.

W wyniku systemu reglamentacji wjazdu i pobytu cudzoziemców w Polsce dochodzi do sytuacji, w której część migrantów nie może dostać zgody na wjazd, przejazd czy też pobyt w Polsce lub tę zgodę utraci. Taka sytuacja oraz silna chęć migrantów do przekroczenia granicy prowadzą do zagrożenia nielegalną migracją. Co więcej, przebywający już w Polsce cudzoziemcy, którzy zgodnie z prawem wjechali do Polski, również mogą stać się nielegalnymi imigrantami poprzez wejście w kolizję z prawem.

Prawo polskie dotyczące granic i bezpieczeństwa

Konstytucja RP (Dz.U.1997.78.483)

art. 5. – Niepodległość państwa i nienaruszalność granic

Rzeczpospolita Polska strzeże niepodległości i nienaruszalności swojego terytorium, zapewnia wolności i prawa człowieka i obywatela oraz bezpieczeństwo obywateli, strzeże dziedzictwa narodowego oraz zapewnia ochronę środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju.

Ustawa o ochronie granicy państwowej z dnia12.10.1990 r. (Dz.U. 2024.0.388)

Najważniejsze postanowienia, to:

art. 2 – Przebieg granicy państwowej na lądzie oraz rozgraniczenia morskich wód wewnętrznych i morza terytorialnego z państwami sąsiednimi są określone w umowach międzynarodowych, zawartych przez Rzeczpospolitą Polską.

art. 4.1. i 2. Przebieg granicy państwowej na lądzie i na morskich wodach wewnętrznych oznacza się znakami granicznymi; umowy międzynarodowe zawarte przez RP z państwami określają położenie, kształt, wymiary i kolor znaków granicznych oraz zasady ich utrzymywania.

art. 7 Właściwość organów w zakresie ochrony granicy – minister właściwy do spraw wewnętrznych odpowiada za ochronę granicy państwowej na lądzie i na morzu oraz kontrolę ruchu granicznego; minister obrony narodowej odpowiada za ochronę granicy państwowej w przestrzeni powietrznej RP.

Ustawa o z dnia 12.10.1990 r. o Straży Granicznej w brzmieniu znowelizowanym (Dz.U. 2024.0.915)

Art. 1.2. Zadania Straży Granicznej: ochrona granicy państwowej na lądzie i morzu; organizowanie i dokonywanie kontroli ruchu granicznego; zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji poprzez: kontrolę przestrzegania przepisów dotyczących wjazdu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i pobytu na tym terytorium; rozpoznawanie i analizowanie zagrożeń migracyjnych; zwalczanie zagrożeń migracyjnych, w tym przestępczości związanej z nielegalną migracją; realizowanie, w zakresie swojej właściwości, zadań określonych w ustawie z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2023 r. poz. 519, 185 i 547), współdziałanie z organami i podmiotami właściwymi w sprawach udzielania cudzoziemcom zezwoleń na wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub pobyt na tym terytorium, w tym wykonywanie czynności na wniosek tych organów i podmiotów, na zasadach określonych odrębnymi przepisami (brak w ustawie odniesienia do tychże odrębnych przepisów); wydawanie zezwoleń na przekraczanie granicy państwowej, w tym wiz; rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców, w zakresie właściwości Straży Granicznej, a w szczególności …. tu następuje lista wszelkich możliwych przestępstw i wykroczeń, jakie mogą zaistnieć w praktyce i wyobraźni ludzkiej, po ściganie przestępstw skarbowych, powierzania pracy cudzoziemcom lub działalności gospodarczej i wiele, wiele innych.

Z obawy o nadwyrężenie cierpliwości Szanownych Czytelników nie będziemy przytaczać wszystkich zadań, jakie ustawa nakłada na Straż Graniczną. Jest ich taki ogrom, że zdumiewa nawet wytrawnych znawców aktów prawnych i zasad funkcjonowania wielu organów w strukturze państwa, jak można fizycznie podołać wykonaniu wszystkich tych zadań w sytuacji totalnej destabilizacji państwa liczebnością czynnego naporu, w szczególności na wschodnią granicę Polski, przez wszelkiego rodzaju migrantów, uchodźców i nachodźców zważywszy, że stręczycielstwem tej masy ludzkiej chętnej przedostać się do „lepszego, zachodniego świata”, by żyć w nim za darmo na cudzy koszt, zajmują się zorganizowane grupy przestępcze współpracujące z organizacjami pozarządowymi sponsorowanymi przez międzynarodowych „dobroczyńców”.

Powyżej musnęliśmy zaledwie nabrzmiały i rozległy temat imigracji. Z uwagi jednak na wakacje i tzw. sezon ogórkowy, pragniemy uszanować prawa Czytelników do beztroskiego wypoczynku. Obiecujemy kontynuować temat w kolejnych odcinkach, w których przystąpimy do omawiania unijnych regulacji w zakresie imigracji, unijnych organizacji i instytucji powołanych do ochrony granic zewnętrznych UE oraz do ścigania przestępstw, przestępczego biznesu przemytu migrantów i innych bieżących doniesień dotyczących tematyki napływu migrantów do Polski oraz rosnącego zagrożenia naszego bezpieczeństwa.

Autor: Abo


[1] Praca zbiorowa pt. „Nielegalna migracja w Polsce w latach 2015 – 2021” W.Młynek, K.Pasternak, A.Komenda. Zeszyty Naukowe Pro Publico Bono 2022, nr 1; Naukowe Koło Promocji Edukacji i Bezpieczeństwa przy Wydziale nauk o Bezpieczeństwie. Akademia Wojsk Lądowych